2017 Web Tasarım Trendleri

2017 Web Tasarım Trendleri
  • 4
    Oca

Web tasarım sektöründe bir yılı daha geride bıraktık. 2016 trendleri %80 tahminlerimiz doğrultusunda gelişti. 2016’nın son bir kaç ayında ise yeni yılda web tasarım trendleri mini sinyallerini vermeye başlamıştı zaten. Yeni girdiğimiz 2017 yılında web tasarım trendleri hangi çizgide ilerleyecek ? Bu yazımızda sizlerle genel fikirleri ve tavsiyelerimizi paylaşıyor olacağız.

Her Yıl Bu Trend Değişiyor Mu ?

Web tasarım sektöründe her yıl bu trend sıfırlıyor ve yeni şeylerle başlıyor demek yanlış. Bu bir süreç çünkü ve bu süreç gelişerek ilerliyor. Bu gelişimin bazı değişimler üzerine olduğunu belirtmekte fayda var. 2016’da kullanılan bazı teknikler 2017’de de kullanılacak ve belki de 2018 yılında dahi devam edecek. Kullanıcı odaklı bir dönüşüm olduğundan fayda sağlayan her madde – geçmişte popüler olup günümüzde pek kullanılmasa da – tekrardan moda olabilir.

2017 Yılında Web Tasarımda Neler Değişecek ?

Bu konuda genel öngörülerin yanı sıra sizin için bu öngörülere artı olarak kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurarak fikilerimizi de belirtelim.

Büyük Görseller Ön Planda

Slayt kullanımı başta olmak üzere içerikler içinde de büyük görsel kullanımı daha fazla görülecek gibi duruyor 2017 yılında. Bu durum özellikle landing page tasarımlarında da geniş yer bulacak. Reklam verenlerin kendilerini daha iyi ifade etmeleri için bu tarz bir kullanıma yönelmeleri de doğru tercih olacaktır. Tabi bu büyük boyutlu resim kullanımında arama motorları için oldukça önemli olan mobil uyumluluğu ihmal etmemenizi öneriyorum.

Kullanıcı Odaklı Tasarımlar

Web site tasarımlarında renk uyumu ve tercih edilen kartelalar 2016’dan çok farklı bir boyuta gitmeyecek fakat tasarım konumlandırılırken kullanıcı deneyiminin daha ön planda olduğunu göreceğiz. Kullanıcı memnuniyeti 2016 yılının ikinci yarısında önem kazanmaya başlayan bir kavram haline geldi ve bundan sonra da önemini artırarak devam edecek. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi için şu yazımızı inceleyebilirsiniz : Kullanıcı Deneyimi Nedir ?

Sanatsal Fontlar ve Gizli Menüler

Global sektörde bu iki maddede değişimler görülmekte fakat ülkemizde henüz bu şekilde kullanımlar yaygın değil. 2017’de font tercihleri biraz daha şekillenebilir ve sanatsal hale gelebilir. Tabi bu noktada webmsaterların Türkçe karakter olayını gözden kaçırmamalarını da öneriyoruz. Gizli menüler için ise 2017’de kullanımın artacağını düşünmüyoruz açıkcası. Çünkü genel kullanım olarak henüz buna alışamadık.

Animasyon Görseller

Bunu flash animasyonlardan ayırmak gerekiyor. iOS cihazların destek sunmamasından dolayı bazı sıkıntılar yaşandığı için gif görsel kullanımı 2016 yılının son çeyreğinde artış göstermeye başladı. 2017 yılında da bunun devam etmesini bekliyoruz açıkcası. Kullanım ve uygulama açısından resimden farklı olmayan bu madde sabit resimden daha fazla şey ifade ettiği için de tercih sebebi.

2017’de Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bu soru bize sorulmuş olsaydı ilk maddemiz kullanıcı deneyimi olurdu sanırım. Çünkü tüm web sitelerinin ortak bir amacı var ; müşteri, ziyaretçi, kullanıcı çekebilmek. Bunun için de onlara kusursuz bir deneyim sunmalısınız. Fakat bunu doğru yollardan yapmak da önemli. Kullanıcı deneyimi ile arama motorlarında manipülasyon denemeleri yapan web site sahipleri için bu sene de hüsranla sonuçlanacak diyebiliriz.

Bu Yazıya Siz De Katılın