2017’de Beklenen SEO Trendleri

2017'de Beklenen SEO Trendleri
  • 27
    Oca

2017 yılına girdikten sonra bu yıl için beklenen SEO trendleri de yavaş yavaş günyüzüne çıkmaya başladı. Aslına bakarsanız şunu belirtmemiz gerekiyor; SEO yıldan yıla değişen bir kavram değil. Yıldan yıla gelişen bir kavram. Birçok noktadaki doğruları bir arada yapabilmek önemli. Bu doğruları yaparken de genel kuralları göz önünde bulundurmayı unutmamalıyız. Peki 2017’de bu gelişim nasıl ilerleyecek ?

Mobil Kullanım Değer Kazanacak

2016 yılının başlarından beri üzerinde durduğumuz mobil kullanım artık arama motorları için daha fazla önem taşıyacak gibi duruyor. Hatta sıralamaların da mobil performansa göre belirleneceği konusunda da farklı alanlarda makaleler okumuyor değiliz. Bunun için yapmanız gereken de aslında basit : Site hızını da göz önünde bulundurarak web sitenizi mobil ve tablet uyumlu hale getirin.

Kullanıcı Deneyimine İlgi Artacak

Bu ilgi daha çok arama motoları tarafından artacak diyebiliriz. Çünkü blackhat seo teknikleri ile manipüle edilmeye çalışılan sıralamalar kullanıcı deneyimine verilen önemle artık biraz daha düzgün hale gelecek diyebiliriz. Bu noktayı sakın göz artı etmeyin çünkü kullanıcı deneyimine verilen önem SEO açısından sadece 2017 yılı için değil bundan sonraki süreçte de çok farklı noktalara gidecek.

Yapısal Veri Biçimlendirmesi

Geçtiğimiz yıllarda bu çok önemli durmuyordu ama artık olan farklı olmak üzerine kurgulandığı için bundan sonraki süreçte bu maddeye de eğilmek durumundayız. Bu maddenin içerisinde şunu da belirtelim ki arama motorlarının soru cevap kurgusu blog yazılarında da kullanılırsa artı bir değer katacaktır. Yapısal veri biçimlendirmesiyle alakalı detaylı bir yazı kaleme alacağımız için şimdilik sadece yüzeysel bildiriyoruz.

Sesli Arama Özelliği

Şu anda çok faal kullanılan bir özellik değil. Fakat web sitelerinin sesli arama özelliğini arama satırlarına dahil etmesi de yakın görünüyor. Özellikle site içi aramalarda bu özelliğin mobil kullanımın artışından dolayı sıklıkla kullanılacağı düşünülmekte. Fakat akıllı telefonların klavye özelliği olan ses tanım sistemleri bu özelliği popüler yaptırmayabilir. Onu da zamanla göreceğiz artık.

2017 yılında artık web siteleri SEO düzenlemelerini genel anlamı ile kullanıcı deneyimi üzerine şekillendirmek durumunda. Arama motorlarının gittiği yola genel bakarsak herşeyin ziyaretçi memnuniyeti üzerine kurgulandığını rahat bir şekilde görebiliriz. Bu nedenle kullanıcı deneyimi için gerçekten yaptığınız faydalı şeylerin karşılığını mutlaka alırsınız.

Bu Yazıya Siz De Katılın