Adblock Kullanımının Oluşturduğu Etkiler

Adblock Kullanımının Oluşturduğu Etkiler
  • 7
    May

Bu yazımızda sizlerle Adblock kullanımından dolayı ortaya çıkan olumlu ve olumsuz etkileri paylaşacağız fakat öncesinde adblockun ne olduğunu kısaca özetleyelim. Adblock girdiğiniz web sitelerinde sizi rahatsız eden reklamları engellemeniz için tarayıcılara kurulan uygulamadır. Fakat bu uygulamanın kullanımından doğan etkiler de yok değil.

Chrome Adblock eklentisinin 10 milyondan fazla indirildiği gerçeği reklam yönetiminde hataların olduğunu bize gösteriyor. Son dönemlerde bu konuyla alakalı reklamlı ve reklamsız şekilde sitelerini ayıran ve reklamsız site için üyelik ücreti talep eden girişimlerle de karşılaşmaktayız.

Reklam Yayınlarken Yapılan Temel Hata

Reklam yayıncıları reklamları sunarken kullanıcı deneyimini göz ardı ediyor. Bu yüzden sitede geçirilen süre de haliyle düşüyor. Büyük trafiği olan web siteleri için bu çok problem olmayabilir fakat orta derecedeki siteler için kısa vadede reklamdan para kazanılıyor gibi görünse de uzun vadede reklamı göstereceğiniz ziyaretçi kitlenizi kaybediyorsunuz anlamına gelir. Bu noktada önemli unsur kullanıcı deneyimi. Yani kullanıcı sizin sitenizdeki reklamlardan rahatsızsa kaybediyorsunuz demektir. Mesela Facebook’ta da reklam var ama girdiğinizde sizi çok fazla rahatsız etmiyor.

Adblock Reklam Stratejisini Değiştirir Mi ?

Bizce evet. Çünkü kullanıcılar reklamın rahatsız ettiği sitelere girmek istemiyor veya bu reklamları uygulamalarla engelliyor. Böylece reklamveren de hedef kitlesine ulaşamıyor. Bu da farklı reklam yöntemlerine geçiş demek. Temel bir nokta var : En iyi reklam doğal olandır. Reklam yayınlarken bu noktaya dikkat ederek konumlandırmak en doğrusu.

Adblock Kullanımının Etkileri Ne Olur ?

Firmalar için hedef kitleye ulaşma yolları değişebilir. Mesela adwords reklamverenler bu uygulama kullanımından dolayı zarar görüyorsa facebook reklamlarına veya organik yollardan yükselmek için SEO çalışmalarına ağırlık verebilir.

Tüm bu noktaları dikkate aldığımızda reklam piyasasının müşteri kaybına uğramaması ve popülerliğini kaybetmemesi için müşterisine değer vermesi gerekiyor.

Bu Yazıya Siz De Katılın