Adwords’ün SEO’ya Katkısı Var Mı?

Adwords'ün SEO'ya Katkısı Var Mı?
  • 10
    Eyl

Adwords’ün SEO’ya katkısı olup olmadığıyla alakalı bu yazıyı neden yazdığımızı anlatalım öncelikle size. Geçtiğimiz 10 gün içerisinde web tasarım ve adwords hizmetlerimiz için arayan müşterilerimizden ” reklam verirsek sitemiz normalde de üst sıralara çıkarmış, bunu nasıl yapabiliriz ” diye sorular duymaya başladık. Bu nedenle bu konudaki fikirlerimizi ve tecrübelerimizden edindiklerimizi sizinle paylaşmak istedik. Bayram şekeri olsun 🙂

Web sitenize yaptıracağınız Adwords çalışmasının organik yollarla üst sıralarda çıkmak için yapılan SEO çalışmasına direk bir faydası yoktur. Mantıken düşündüğünüzde böyle birşey olsaydı emek, bilgi ve tecrübeden ziyade çok parası olan Google’un dostu olurdu ve rakiplerin çabasını hiçe sayardı. Fakat Google bunu yapmıyor. Destek forumlarında dahi SEO’ile Adwords‘ün birbirinden farklı olduğunu açıklıyorlar. Elma ile armut birbirinden ayrı tutulmalı elbette.

Adwords’ün SEO’ya Etkisi

Direk bir faydası yok dedik. Peki dolaylı faydası nedir ? Adwords’den de olsa organik yollarla web sitenize gelen ziyaretçinin sitede geçirdiği süre bakımından ve ziyaretçi sayısını artırma bakımından ufak bir fayda sağlayabilir. Fakat bu şu demek değildir : Site için optimizasyonumu yaptım şimdi Adwords’ü de verirsem organik sıralamada da yükselirim. Kesinlikle yanlış. Böyle birşey yok, daha önce de hiç tecrübe etmedik.

Farklılıklar Neler ?

Adwords ve SEO birbirinden hem sonuç olarak hem çalışma biçimi olarak farklı iki başlık. Birbirini destekleyen yanları olabilir ama birbirlerine direk katkıları yoktur. Bu şekilde bizim sektörümüzde web alanına ilgisi olmayan müşterileri daha fazla para kazanmak amacı ile tabiri caizse kandırmaya çalışan arkadaşlara karşı mutlaka profesyonellerden bilgi alın. Hatta ve hatta bir kaç farklı uzmandan bilgi alarak bu bilglerin sağlamlığını da teyit edebilirsiniz.

Son olarak şunu da not düşelim : Adwords veya SEO projenin yapısına göre tercih edilir ve uygulanır. Her iki çalışmanın da projeye göre avantajı ve dezavantajı olabilecek durumlar doğabilir.

Bu Yazıya Siz De Katılın