Algoroo Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Algoroo Nedir ? Nasıl Çalışır ?
  • 14
    Eki

Google’ın yakın zamanda uyguladığı Penguin 4.0 güncellemesi beklenilenden uzun sürdü. Bu süreç içinde de sıkça duyulan bir kavram ortaya çıktı : Algoroo. Bu yazımızda da Algoroo’nun ne olduğuna ve hangi mantıkta çalıştığına değineceğiz. Bu arada yeni güncellemeyle alakalı detaylı bilgi almak için bu yazımıza bakabilirsiniz : Google Penguin 4.0 Güncellemesi

Algoroo Nedir ?

Algoroo 2014 yılından itibaren Google algoritma güncellemelerini takip eden ve bu değişiklikleri grafiklere döken bir araçtır. Algoroo sayesinde web site sahipleri güncellemeleri takip ederek bu değişimlerin boyutları hakkında fikir edinebilir ve web sitesini bu yönde optimize edebilir. Algoroo içinde varolan istatistikler ise 1-4 arası değerlerle yansıtılmakta.

algoroo2

Algoroo Nasıl Çalışır ?

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi hergün güncellemenin aldığı farklı bir değer var. Bu değer bu değişimin önemine işaret ediyor. Her değer aralığının farklı bir anlamı bulunuyor. Bunlara da değinelim.

  • 1-2 arasında olan istatistik önemli bir değişliğin olmadığı ve ufak tefek düzenlemelerin olduğunu ifade ediyor. Bu alan da zaten yeşil olarak gösterilmekte.
  • 2-3 arasında yer alan istatistik ise sarı renkte gösterilip değişimin ciddi bir temele dayandığını ifade ediyor. Bu veri ile karşılaşıldığında Google tarafından bildirilen herhangi bir ipucu olup olmadığını ve bununla birlikte farklı platformdaki haberleri takip ederek gidişat hakkında fikir edinmekte fayda var.
  • 3-4 arası olan değişiklik ise çok önemli bir algoritma değişikliği manasına geliyor. Bu çok sık görülen birşey değil aslında. Mesela Penguin 4.0 gerçek zamanlı güncellemede bu oranlara yükseldiği net bir şekilde görüldü. Tabi doğal olarak da bu kırmızı renkli alanda yerini aldı.

Algoroo üzerindeki verileri Google haberleri ile kaynaştırarak değerlendirmek daha mantıklı bir tutum. Tabi Google ufak tefek güncellemeleriyle alakalı herhangi bir haber yayınlamıyor genelde. Ama ciddi olan güncellemeleri takip etmekte elbette fayda var. Şu anda Penguin 4.0’ın çalkantıları nedeni ile yaklaşık 40 gündür bu istatistiklerin sarı alanda devam ettiğini de belirtelim.

Algoroo istatistiklerine algoroo.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın