Arama Motoru Örümceği Nedir ?

Arama Motoru Örümceği Nedir ?
  • 10
    Mar

Arama motoru örümceği, arama motorlarının herhangi bir web sitesini ziyaret ederken bu sitenin içerisindeki verileri tarama işlemini gerçekşetirdiği bir sistemdir. Bu örümcek diğer adıyla spider web sitesini ziyaret eder, varolan verileri tarar ve arama motoruna bildirir. Web sitenizi güncellediğinizde ise güncellenen verileri sürekli tarayarak yine toplar.

Arama Motorlarının İşini Kolaylaştırın

Bu örümcekler sitenizi çok hızlı indexleyebilir fakat sizi bulması çok hızlı olmayabilir. Bunun için arama motorlarına yardımcı olmanız gerekiyor. Web sitenizi tam anlamı ile yayına aldığınızda bunu arama motorlarına bildirmeniz sitenizin taranma işlemini hızlandıracaktır. Tabi bu noktada şunu da atlamamak lazım ; arama motoru örümceği sitenizde sadece içeriği taramaz. Sitenizde bulunan videoları ve görsel öğeleri de tarayarak ilgili alanlarda sıralamaya girmenizi sağlar. Mesela sitenizdeki görseller Google görsellerde listeniyor yüksek ihtimalle.

Arama Motoru Örümceğinin Ne Faydası Var ?

Arama motoru örümceği sitenizi tararken web sitenizdeki içeriği belleğindeki içeriklerle karşılaştırarak özgün olup olmadığını da inceler. Böylece sizin web sitenizin kalitesini de anlayabilir. Bu anladıklarını da Google’a anlatır. Dolayısıyla spiderın size bir faydası olabilmesi için sizin kullanıcılara faydalı olmanız gerekiyor. Çünkü yeni algoritmalarla birlikte Google artık kimin kendi için kimin ziyaretçisi için çalıştığını %100 olmasa da ayırt edebiliyor. Bu nedenle şimdinin ve geleceğin temel kuralı : Kullanıcı Deneyimi. (Kullanıcı deneyimi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz : Kullanıcı Deneyimi Nedir ?)

Toparlayacak olursak ; arama motoru örümceği bizim işimizi kolaylaştıran ve aslında bize yardımcı olmak için arama motorları tarafından sağlanan bir sistem. Bu sistemin tam anlamı ile kusursuz çalıştığını (sıralamalardaki siteleri göz önünde bulundurarak) söylemek pek mümkün değil ama tüm çalışmalarımızı kullanıcı odaklı yaparak uzun vadede mutlaka kazanacağımızı bilmemiz gerekiyor.

Bu Yazıya Siz De Katılın