Arama Motoru Pazarlaması Nedir ?

Arama Motoru Pazarlaması Nedir ?
  • 9
    Kas

Arama motoru pazarlamasının ne olduğundan önce arama motorları hakkında kısa bir ön bilgi ile giriş yapalım. Arama motorları bilindiği gibi kullanıcıların aradıklarına en hızlı ve kolay yoldan ulaşabilmesini sağlayan sonuç sayfaları olarak biliniyor. Kısacası siz bir arama yapıyorsunuz ve arama motoru bu arama sonucunda size en doğru veriyi iletebilmek için alaka düzeyine göre bazı kriterlerden geçiriyor. Sonucunda size en doğru bilgiyi vermeyi hedefliyor.

Arama Motoru Pazarlaması Neyi İfade Ediyor ?

Arama motoru pazarlamasına karar vermeden önce bu konunun ikiye ayrıldığını bilmek gerekiyor. Birincisi SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, ikincisi ise SEM (Search Engine Marketing) yani arama motoru pazarlamasıdır. Bu iki başlık da arama motoru pazarlamasının kapsamında yer alıyor. Bu iki maddenin de temel farkı şu : SEO ücretsiz sıralama sonuçları içerisinde üst sıralamalarda yer almayı hedefler. SEM ise ücretli aramalarda iyi bir konumda olmayı hedefler. SEM’in iyi bir konuma sahip olmasının tek şartı maddiyat değildir. Bu konuya burada detaylı girmeyeceğiz ama SEM konusunda direk akla gelen Adwords hakkında bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz : Google Adwords Nedir ?

Arama motoru pazarlamasında planlama projeye göre yapılır. Doğru arama motoru pazarlama yönteminin tercih edilebilmesi için hedeflerin de doğru olarak belirlenmesi gerekir. Bunun için bu karara varmadan önce detaylı olarak bir çalışma yapılmasında fayda var. Ayrıca arama motoru pazarlamasının son dönemlerde TV ve Radyo reklamlarının önüne geçmeye başlaması da yapısı itibari ile doğru planlanmış bir çalışmanın ölçülebilir olmasından kaynaklandığını da unutmamak gerekir.

Arama Motoru Pazarlaması Bize Ne Kazandırır ?

Bu alanda şirketlerin hedeflediği şey genelde kar marjını yükseltmek. Fakat bu konuda vizyonu biraz daha genişletip geleceğe de bakmak her zaman doğru bir yatırım olacaktır. Dönemsel olarak yapılan pazarlama yöntemleriyle ciro belki yükseltilebilir ama yanlış yöntemler uzun vadede size zarar verir. Örneğin sadece para kazanmak için müşterilerinizin taleplerini veya tepkilerini göz ardı etmek size daha büyük zarar verir.

Ciroya katkının haricinde arama motoru pazarlamasının bize sunduğu farklı reklam yöntemleriyle birlikte marka bilinirliği artırılabilir ve marka değerine katkıda bulunulabilir. KOBİ’lerin reklam organizasyonlarında belki de düştükleri en büyük hata bu.

Firmanızın gelişimi için arama motoru pazarlamasının bilinçli ve uzun vade hedeflenerek yapılması her zaman en doğru seçim olarak görülüyor. Bu planlama içerisinde de ölçülebilir raporlamalarla müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin tepkilerine en doğru cevabı vermek her zaman sizin elinizde olacaktır.

Bu Yazıya Siz De Katılın