B2B ve B2C Kavramları Nedir ?

B2B ve B2C Kavramları Nedir ?
  • 9
    Ağu

Uzun zamandır iş hayatında bilinen ve web tasarım dünyasında da yerini hızlıca alan B2B ve B2C kavramlarını bu yazımızda ele alalım. Bu kavramlar ne anlama geliyor ve neden önemli ? Reklam mantıkları aynı mı ve müşteri kitlesinde farklılık var mı ?

B2B Pazarlama Kime Hitap Ediyor ?

Pazarlama sistemlerinin gelişmesi ile birlikte teknikleri ve kavramları da yeni nesil şekiller alıyor elbette. B2B kavramı bunlardan biri. Business to Business kavramının kısaltılmış halidir. Yani firmadan firmaya pazarlama olarak biliniyor. Buradaki temel sistem adından da anlaşılacağı gibi firmanın ürettiği veya sattığı bir ürünü sadece ikinci bir firmaya satmak üzerine kurulu. Web dünyasında da B2B sistemlerin meşhur olması da firmaları bir arada toplamasından öte geliyor. Bu sistemlerde bir e-ticaret altyapısı ile firmalar özel fiyatlarla ürünlerini diğer firmalara satmayı hedeflemektedir. B2B kavramı içinde müşteriyi direk anlamda bulundurmaz. Burada müşteri firmadır.

B2C Kavramı Neyi İfade Ediyor

B2C ise Business to Costumer kelimesinden üretilmiş ve firmadan müşteriye pazarlama kavramı ile eşleşmektedir. Bugün web dünyasında gördüğünüz pazaryerleri bunlara en güzel örnekler arasında yer alıyor. Firma sattığı ürünü vitrine koyuyor ve direk müşteriye bu şekilde ulaşıyor. Bu bildiğimiz ticaret mantığı aslında. Direk tüketime yönelik hazırlanmış sistemlerdir. B2B pazarlama B2C‘nin bir önceki evresi denilebilir.

B2B ve B2C Pazarlama

B2B ve B2C için kullanılan reklam yöntemleri ürüne, sektöre ve müşteri tipine göre farklılık gösterebilir. Bizi web tarafı daha çok ilgilendirdiği için web üzerinden yapılan reklam çalışmaları üzerinde durmayı tercih ediyoruz. Aslında bu web reklamlarını internette yaptığınız her aramada (B2C için geçerli) görebiliyorsunuz. Fakat B2C için geçerli olan bu kavram B2B için çok tercih edilmeyebilir. Firmanın firmaya bu konudaki direk etkileşimi daha önemli olabilir.

Bu Yazıya Siz De Katılın