Bir Haber Sitesi Nasıl Başarılı Olur ?

Bir Haber Sitesi Nasıl Başarılı Olur ?
  • 5
    Kas

Haber siteleri günümüzde en fazla ziyaretçi potansiyeline sahip sitelerin başında yer alıyor. Bu durum da hem medyanın hem de girişimcilerin böyle bir yatırıma yönelmesine sebep oluyor. Bunun hem marka değerinin artışı hem de reklam gelirlerinin yükselmesiyle direk olarak alakası var tabi. Peki bir haber sitesi nasıl başarıya ulaşır ? Haber siteleri kurulup yöneltilirken neler yapılması gerekir madde madde önemli kriterlere değinelim.

Uyumlu Tasarıma Sahip Olmalı

Yeni nesil web tasarım yapılırken responsive dediğimiz tüm cihazlara uygun şekilde bir tasarıma sahip olmalı. Mobil ve tablet için ayrı tasarımlar yer almalı. Yeni nesil kodlama ile yapılan bu tasarımlar artan mobil kullanım için oldukça önemli. Çünkü insanlar otobüste yolculuk yaparken bile çok hızlı ve rahat bir şekilde sizi takip edebilmeliler.

Google News Kaydı Yapılmalı

Google’ın haber siteleri için özel olarak sunduğu Google News hizmetine mutlaka kayıt olunmalı. Google News hizmetinden yeterli derecede verim alabilmek için ise web sitesinin önemli derecede bir kaliteye sahip olması gerekiyor. Bu kalite hem kodsal, hem tasarımsal hem de kullanıcıya yönelik hazırlanmış bir web sitesi imajıyla mümkün olabilir.

Güncel ve Özgün İçerik Girilmeli

Bu konu aslında Google nezdinde en önemlisi. Bir haber sitesiyseniz en güncel haberin anında yayınlanması ve bu içerikler girilirken de kopya içerikten ziyade özgün içerikler kullanılması önemli. Ajanslardan gelen haberleri olduğu gibi alıp yayınlamak minik de olsa bir dez avantajdır. Bunun için böyle içerikleri biraz daha özgünleştirmeniz avantajınız olabilir. Tabi bu kadar işlem için ekip olmanız gerekiyor.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanılmalı

Yazılan tüm haberler eş zamanlı olarak aynı hızda sosyal medya üzerinden haber sitesinin sayfalarında paylaşılması gerekir. Bu noktada facebook, twitter, Google+, Pinterest gibi sosyal ağları ihmal etmeden kullanmak gerekir.

Reklamlar Dengeli Kullanılmalı

Haber siteleri için önemli bir gelir kaynağı elbette reklamlar. Bu reklamların kullanımından doğan ciddi problemler meydana gelmekte. Reklam geliri elde edeceğim dernek takipçinizi kaybetme ihtimaliniz yükselebilir. Bu nedenle reklamları ziyaretçilerinizin rahatsız olmayacağı yerlerde kullanmanız önemli. Google reklam yerleşimi konusunda da Adwords hizmeti içerisinde size ipuçları veriyor. Bu ipuçlarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

SEO Kriterlerine Dikkat Edilmeli

Bugün birçok haber sitesinde bu kriterler pek dikkate alınmıyor olarak görünüyor. Fakat özellikle site içi seo kriterlerine dikkat etmeniz ve uygulamanız çok önemli. Çünkü rakiplerinizle sizi ayıracak ana konuların başında bu farklar yer alıyor. Site içi seo kriterlerine dikkat etmeniz aynı zamanda her bir içeriğin sıralaması için de faydalı olacaktır.

Bu kriterler teknik olarak gerekli olan bazı maddeler. Fakat bir haber sitesinin başarılı olması elbette ekip çalışmasına bağlıdır. Bu nedenle doğru bir ekiple doğru yapılan çalışmalar zor bir süreçten sonra mutlaka başarıya ulaştırır.

Bu Yazıya Siz De Katılın