CMS Nedir ? Ne İşe Yarar ?

CMS Nedir ? Ne İşe Yarar ?
  • 16
    Mar

Merhaba;
Üniversitede ilk yılım ve web tasarım ve altyapılarına oldukça meraklıyım. Forumlarda vs. çok sık okuyoruz CMS sistemleri diye. CMS Sistemi nedir ? Bize nasıl faydası olur ? Şimdiden teşekkürler.

Gönderen : Mehmet E. Tokdal  Tarih : 16.03.2016


Mehmet bey merhaba;
CMS kelime anlamı olarak Content Managament System yani İçerik Yönetim Sistemi demektir. Normalde bu global bir kavramdır fakat ülkemizde ve takip ettiğiniz forumlarda bir kaç (wp, joomla, drupal gibi.) popüler yapının genel adıymış gibi ifade edilir. CMS sistemleri, web sitesi yaparken kişinin işini kolaylaştırabilecek altyapıları size sunar. Fakat bu dışarıdan söylendiği kadar basit hallolan bir işlem de değildir. Profesyonel olarak bu sistemleri takip eden web tasarım ve yazılım uzmanları kullanılacak 3. parti eklentilerin güvenliğe etki edebileceği görüşünde birleşiyor. Bizde yapılacak olan web sitesinin geleceğinin de düşünülmesi gerektiğini ve projenin ona göre şekillenmesi gerektiğini de ekleyerek aynı fikre katılıyoruz.

CMS sistemlerini şöyle de değerlendirebilirsiniz : 200 mt2 arsa üzerine bir temel atıyorlar ve size diyorlarki bunun üzerine istediğin binayı yap. Bazı sistemler kaba inşaatı da yapmış olarak geliyor. Ama profesyonel birşey çıkarmak istiyorsanız kod bilgisi mutlaka gerekiyor. Zaten önemli olan ortaya birşey çıkarmak değil, ortaya kaliteli ve uzun soluklu bir web sitesi çıkarabilmek. Arsayı genişletmek de sizin hayal gücünüze kalıyor.

Keyfi veya hobi olarak bir ilk adım denilebilir CMS sistemleri için ama iyi sonuçlar alabilmek için birincisi ilgilendiğiniz CMS sistemi üzerinde uzmanlaşmanız gerekiyor, ikincisi de farklı birşeyler katabilmek için kesinlikle kod bilginizin olması gerekiyor.

Üniversite hayatınızda başarılar dileriz..

Bu Yazıya Siz De Katılın