Digital PR Nedir ? Araçları Nelerdir ?

Digital PR Nedir ? Araçları Nelerdir ?
  • 17
    Eyl

Son dönemlerde çok fazla duyulan PR‘nin ne olduğuna ve uygulamadaki kullanım araçlarına biraz göz atalım bu sefer de. PR kelime anlamı olarak Public Relation yani ” Halkla İlişkiler ” anlamına gelmektedir. Kurumsal anlamda yapılan bu çalışma ise birazdan bahsedeceğimiz araçlarla birlikte firmanın sosyal medya kanalları ile müşterilerine ulaşması anlamı da taşıyabilmektedir.

Özellikle son 6-7 yılda sosyal medyanın hayatımızda oldukça yer kaplaması ve ziyaretçilerin zamanının büyük bir bölümünü de internet ortamında geçirdiğini göz önünde bulundurusak PR hizmetinin ne kadar önemli olduğunu kısmen anlamış oluruz.  Peki biz internet ortamında insanlarla etkileşim halinde olabilmemiz için hangi araçları aktif olarak kullanmalıyız ?

Bu noktada birçok araç olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat PR denildiği zaman akla gelen ve yoğun şekilde kullanılan, bizim de kullanılmasını tavsiye ettiğimiz araçları şu şekilde sıralayabiliriz :

Web Sitesi
Eğer insanlarla iletişim halinde olacaksanız en önemli kural şu : Onların size en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayın. Kısacası şeffaf ve ulaşılabilir olun. Mobil kullanımların artmasıyla birlikte web sitesinin de kendi içinde özellikleri olması gerektiğini geçmiş yazılarımızda bahsettik. Konuyla alakalı detaylı bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz.

Sosyal Medya
Eskiden bir dükkan açarken kaldırımdan kaç kişi geçiyor diye hesaplaranarak açılan dükkanların başarı hikayelerini çok duyardık. Şimdi ise benzer bir şekilde sanal bir cadde üzerinde siz bulunup insanları kendinize çekmeniz gerekiyor. Bunun için en hızlı yolların başında sosyal medya geliyor. Facebook, twitter, instagram, linkedin gibi popüler olan hesaplarda mutlaka işleyen bir sayfanız olsun.

Bloglar
Blog kullanımları, bloglarda yayınlanan tanıtım yazıları ve tavsiyeler markanız ve ürününüz için marka değeri ve güven sağlamakta. Burda şu yanlışa düşmemek gerekiyor; hakkınızdaki yorum olumsuz diye bu size prestij kaybettirmez. Örneğin bir blogda kullanıcı sizin ürününüzü almış, memnun değil diye bunu yazmış ve siz de bunu görüyorsunuz. Hiçbir zaman karalamayın, kullanıcı haklı da olabilir. Problemi giderirseniz ve iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırsanız size mutlaka olumlu bir dönüş olacaktır. Aynı durum sosyal medya sayfalarınızdaki düşüncelere cevap vermenizde de geçerli.

Haber siteleri , Forumlar
Sektörünüzle alakalı çıkacak olan olumlu haberler, forum tanıtımları da sizin sektör güvenilirliğinize olumlu katlı sağlayacaktır. Su arıtma sistemi satanların haberlerdeki videoları sitelerine koymaları bunlara verilebilecek örneklerden biridir.

Siz bunları yaptığınızda aynı zamanda oluşturduğunuz websitesine SEO çalışması da yapmış olursunuz. Bu noktadaki devamlılık da size başarıyı getirir. İşin temelde mantığı şudur : Siz kendinizi tanıtmadan başkalarının sizi tanıtması müşteri için her zaman olumlu bir bakış açısı demektir. Bunu sağlamaya önem gösterin.

Bu Yazıya Siz De Katılın