Domain Belirleme İçin İpuçları

Domain Belirleme İçin İpuçları
  • 7
    Ara

Yeni bir web sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde sizi bekleyen ilk problem domaininizin ne olacağı. Bu süreç -tecrübe ettiğimiz için söylüyorum- çok zor bir süreç. Domain belirlerken çok seçici olmakta fayda var çünkü bir tasarım ya da bir iletişim formu gibi kolayca istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir şey değil açıkcası. Teknik olarak değişmesi mümkün ama bu marka değeri açısından zaman kaybı olabiliyor.

Domain Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Domain belirleme ipuçlarını sizlerle maddeler halinde paylaşalım. Fakat bu maddeleri okurken hepsi bir arada olacak diye bir şart yok. Projeye göre de bu maddelerden hangisini seçeceğinize siz karar verebilirsiniz.

– Kısa Domain Daha Etkili

Kısa karakterlerde seçilen domainler daha fazla akılda kalıcı ve daha etkili. Örneğin 5-6 karakterlik bir domain 8-10 karakterlik bir domainden her zaman daha akılda kalıcı olabiliyor. Fakat bazı domainler bu şarta uymayabilir. Örneğin bir haber sitesi açacaksanız içerisinde haber kelimesi bulunsun isteyeceksinizdir. Bu nedenle buradaki 5 karakterin yanına ne kadar kısa karakterlerle uyum sağlarsanız o kadar iyi.

– Yazımı Kolay İmlası Düzgün Olmalı

Bu noktada Türkçe’nin bazı kurallarını kullanmamız gerekiyor. Mesela bir domaine o harfi ile başlamışsanız bu i, ı gibi ünlülerle devam etmemeli. Bu hem okuyuşu hem yazışı zorlaştırıyor. Bir de Türkçe içerikli bir site yapacaksanız ve Türkiye’de hizmet sunuyorsanız yabancı kelimelerden – yazılışı ve okunuşu genelde aynı olmadığı için – kaçınmanızı tavsiye edebiliriz.

– Arama Motorlarını Düşünmeyi İhmal Etmeyin

Sektörel olarak bir iddianız olacaksa arama motorları üzerinde hedeflediğiniz anahtar kelimenin domain içinde bulunması sizin için bir avantajdır. Bu nedenle domaini de bu yönde belirlemenizde fayda var diyebiliriz.

Domain Belirlemenin Farklı Yolları

Bu kısmı maddelendirmeye gerek yok. Fikir alın. Çevrenizden, düşüncesine güvendiğiniz insanlardan fikirler alabilir bunları birleştirip ortaya birşey çıkarabilirsiniz. Tabi bu domainin sizin için bir değeri de olsun istiyorsanız kendinizden birşeyler katabilirsiniz. Örneğin yaşadığınız şehirle isimlerin başharferinden böyle bir karma meydana getirebilirsiniz. Tabi bu kelime yukarıdaki domain belirleme kriterlerine uysun elbette yoksa ortaya sizin de söyleyemediğiniz birşey çıkabilir 🙂

Bu Yazıya Siz De Katılın