Domain Nasıl Satın Alınır ?

Domain Nasıl Satın Alınır ?
  • 4
    Nis

Özellikle lisede web üzerine okuyan öğrenci arkadaşlarımızdan gelen mailler üzerine domain nasıl satın alınır sorusuna cevap verme gereği duyduk. Gerek proje ödevleri gerekse de birşeyler yapma isteği ile web alanına ilgi duyanlara destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Domain nasıl alınır sorusunu ise en basit yoldan cevaplayalım. Öncelikle almak istediğiniz domainin uzantısını belirlemeniz gerekiyor. .com, .net, .org gibi domain uzantısını belirledikten sonra domain satışı yapan firmalardan bu domaini satın alabilirsiniz. Hemen hemen tüm firmalarda prosedür aynı işler. Önce bir hesap oluşturursunuz daha sonrasında almak istediğiniz domainin durumunu sorgularsınız. Domain daha önce alınmış mı diye. Şayet domain satın alınmaya müsaitse sepete ekler ve e-ticaret sitesinden ürün alıyormuş gibi kredi kartı ile ödeyerek domaini satın alırsınız. Satın alma aşamasında problem yaşıyorsanız hizmet almaya karar verdiğiniz firmanın müşteri hizmetlerine danışmaktan çekinmeyin.

Domaini Satın Aldım Herşey Tamam Mı ?
Domaini satın aldıktan sonra işlem bitmiyor. Web tasarım ve yazılım sistemlerinde domain ve hosting birbiri ile ilişkili çalışan sistemlerdir. Domaini satın aldıktan sonra hostinge yönlendirmeniz gerekiyor. Bunun için NS (Nameserver) ayarlarına hosting tarafından size verilen NS’leri ekleyip kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonrasında domain kısmı ile işiniz bitiyor.

Maillerde gelen bir kaç soruyada maddeler halinde cevap verelim.

  • com.tr domaini diğer domainler gibi hemen satın alınan bir domain değildir. Alacağınız domainin türüne göre (bireysel veya kurumsal) belge gerektiren bir satış prosedürü vardır. Detaylı bilgi için : 0 216 398 13 29
  • Alınan domaini localhosta yönlendiren servisler olabilir. Fakat en verimli çalışma sonuçlarını gerçek sunucularda alırsınız.
  • Domain tek seferliğine alınır fakat aldığınız süre sorunda yenilenmesi gerekir. Yani domaini 1 yıllık aldıysanız 1 yıl sonra yenilemeniz gerekir. Şayet yenilemezseniz domain bir süre sonra boşa çıkar ve başka bir kişi tarafından kayıt altına alınabilir.

Bu Yazıya Siz De Katılın