Domain Otoritesi Nedir ?

Domain Otoritesi Nedir ?
  • 15
    Nis

Web tasarım sektörü ile yakından ilgilinenler DA (Domain Authority) yani Domain Otoritesi kavramını fazlasıyla duymuşlardır. Seköte yeni giren bir kavram değil bu. Buna rağmen bir çok webmaster tarafından üzerinde çok durulan bir kavram da değil açıkcası. Peki domain otoritesi nedir ? Neyi ifade ediyor ?

Domain başka bir deyişle alan adı otoritesi MOZ tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden bir metriktir. Domaine 1 ile 100 arası bir puan verilerek değerlendirilir. Bu değerlendirme de elbette bazı kriterlere göre yapılır. Bu kriterlerin bazılarına bu yazımızda yer vereceğiz. Fakat öncesinde şunu belirtelim : Domaini otoriter hale getirebilmek için yapılan çalışmalar SEO temelini oluşturmamalı. Bir parça olarak görülmeli. Aksi takdirde müşteri odaklı web sitesi kavramından uzaklaşılabilir.

Domain Otoritesini Nasıl Öğrenebilirsiniz ?

MOZ’un geliştirdiği bir metrik olduğunu iletmiştik. Dolayısıyla MOZ’un kendi sitesinden  kontrol edebilirsiniz. Web sitenizi yazdığınızda sonuç olarak size 100 üzerinden bir puan verecek. Tabi domain otoritesini öğrenmek için tek yol bu değil. Bunun haricinde Chrome ve Mozilla için Mozbar eklentisiyle de gezdiğiniz sitenin domain otoritesini görebilirsiniz.

moz-site

Domain Otoritesini Etkileyen Fakötörler Nelerdir ?

  • Domainin yaşı
  • Domainin bitiş süresine kalan zaman
  • Whois bilgilerinin gizliliği (gizlenilmemesi tavsiye edilir)
  • Web sitenize gelen link sayısı
  • Web sitesine gelen link kalitesi (bu madde gelen sayıdan daha önemli aslında)
  • Kısmen etkilese de gelen linklerin çoğrafi dağılımı
  • Site içi link yapısı (İçerik linkleme)

Bu maddelerin içinde yazılabilir fakat daha da önemli bir faktör : İçerik kalitesi. İçeriğiniz ne kadar kaliteli ise bu içeriğin linklenme ihtimali de o kadar yüksektir. Dolayısıyla gerçekten ziyaretçi için oluşturulmuş olan web sitelerinin domain otoritesinin daha yüksek olduğunu çoğu zaman görüyoruz.

Domain otoritesi web sitenizi direk etkilen faktörler arasında sayılmayabilir. Bugün Facebook bile bu orana 100% değerinde sahip değil. Bu nedenle illa domain otoritenizin 100% olması için uğraşmanıza gerek yok. Sadece domain otoritesi için doğru şeyleri yapmaya bakın. Zaten temelinde dikkat ederseniz bu doğruları arama motoru için değil de ziyaretçiniz için yaptığınızda hem SEO’ya hem de backlinklerinize katkısı olacaktır. Kısacası domain otoritesi, web sitesi için yaptığınız total çalışma içerisinde ufak bir parçadır ve otorite için yapılan düzenleme çalışmaları size fayda sağlar.

Bu Yazıya Siz De Katılın