Dönüşüm Oranı Nedir ?

Dönüşüm Oranı Nedir ?
  • 16
    Mar

Dönüşüm oranı aslında bizim sektörümüzde de sürekli uyguladığımız fakat bunu sayısal bir veriye dönüştüremediğimiz bir kavram. Açıkcası birçok küçük ve orta işletmelerin internet yatırımlarında da bu böyle. Birçok forumda bunun teknik olarak denklemleri vs. paylaşılır fakat dönüşüm oranını teknik olmayan bir dille basitçe anlatmak gerekirse yaptığınız toplam yatırımın size sağladığı faydadır.

Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır ?

Bu faydayı illa da rakamsal olarak ölçelim derseniz – ki ölçülmeli – bizim sektörümüzle alakalı bir örnek verelim siz bunu artık kendinize uyarlarsınız. Mesela bir reklam çalışması yaptık geçtiğimiz günlerde. Bir sosyal medya çalışmasıydı bu. Detaylarına girmeyeceğim 🙂 Direk sonucu paylaşayım sizlerle. Çalışma 1.000 kişi tarafından görülüyor ve bu gösterim sonucumda 100 kişi bizimle bir şekilde etkileşim haline geçiyor. Dolayısıyla bizim bu çalışmadan sağladığımız verim %10 oluyor. (100/1.000 = 0.1). En basit şekliyle yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü bu şekilde ölçebilirsiniz.

Dönüşüm Oranını Neden Bilmelisiniz ?

Dönüşüm oranını bilmek aynı zamanda aldığınız verimi bilmek demektir. Bu yüzden veriminiz ölçülebilir olursa yatırımlarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Tabi bunun yanında ortaya konulan reel hedefler de varsa bu hedeflerin değişitilmesinde de rol oynayabilir. Bazı sektörlerde sektör içinde olanların bile tahmin edemediği bir online potansiyel var. Bu potansiyeli değerlendirmek için de bu oranlar üzerinde hareket etmenizde elbette fayda var.

Dönüşüm oranını sizin beklentinizin altında ise bunun için de bu oranı iyileştirme yöntemlerini uygulamanız gerekiyor. Bu maddelere detaylı olarak bu yazımızda yer vermeyeceğiz. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler bu konuya göz atabilirler : Web Tasarımda Dönüşüm Oranını Yükseltme

Bu Yazıya Siz De Katılın