E Ticaret Güvenlik Önlemleri

E Ticaret Güvenlik Önlemleri
  • 7
    Tem

E Ticaret sitesi yapmaya karar verdiniz ve gerekli altyapıyı da kısmen kurdunuz. Fakat bu noktada hem maddi olarak hem de yasal olarak problem yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var : E ticaret güvenlik önlemleri. Peki güvenlik önlemleri olarak neler yapabiliriz diyorsanız kısaca açıklayalım.

Yalnız burda güvenlik önlemlerine geçmeden önce güvenliği ilgilendiren bir noktaya değinmek gerekiyor : Sunucu. Web sitenizin barınacağı sunucunun güvenlik kriteleri site güvenliğiniz için oldukça önemli. Bu nedenle sunucu seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.  Diğer kriterlere gelecek olursak ;

SSL Şifreleme
Bu güvenlik yönteminde mantık kısaca şu; ödeme sayfalarında müşteriden gelen bilgiler uluslararası geçerliliği olan şifreleme yöntemiyle şifrelenerek iletilir. Böylece kredi kartı bilgilerinin güvenliği sağlanmış olur. Zaten Türkiye’de sanal pos için bankalar SSL sertifikasını zorunlu olarak istemekteler.

Firewall (Güvenlik Duvarı)
Sitenize gelebilecek olası saldırıların engellenmesi için gerekli ana kriterler arasında yer alır. Temelinde siteye zarar verebilecek tehditler daha engellenmiş olur.

RAID5
Bu sistem web sitenizde bulunan içeriklerin, görselleri ve diğer bilgilerin silinme ihtimaline karşılık bir yedekleme güvenliği sunar. Böylece veri kaybı problemi yaşasanız bile yedek olarak sürekli bir güvenceniz olacaktır.

IPS ve IDS
Sunucuda varolan bu özelliklerle sitenizde olması muhtemel tehditler anında tespit edilerek yok edilir. Başta bahsettiğimiz sunucu güvenlik konusu bu nedenle önemli.

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler bir e ticaret sitesi güvenliği için temel dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın