E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri
  • 8
    Eki

Artık ticaretin ekseni yoğun bir şekilde internet ortamına kaymış bulunuyor. Bundan sonraki gelişmelerin değişen ortamda büyümek ve prestije sahip olabilmek üzerine olacağını tahmin ediyoruz. Ticarette bu değişime geç kalmamak için artık sadece bir e-ticaret sitesine sahip olmak yetmiyor. Sizi diğerlerinden ayıran bir şey yapmanız gerekiyor.

İnsanlar sizi bulabiliyor ve kolay ulaşabiliyorsa ve web sitenizin tasarımı kullanım açısından rahatsa bir adım önde başladınız diyebiliriz. E-ticaret sitelerinde dikkat edilmesi gereken tasarımsal noktalar olduğu gibi SEO açısından da kritik öneme sahip olan noktalar da var. Bunlardan bazılarına bu yazıda değineceğiz. Tasarımsal noktaları bir sonraki yazılarımıza bırakalım.

E ticaret sistemlerinde ortaya fark koyabileceğiniz bazı noktalara gelirsek :

 – Açıkma Metinleri
Sitenizde sattığınız ürünün benzeri veya aynısı bir çok web sitesinde bulunduğu için çoğu içerik yöneticisi ürün özelliklerini farklı bir siteden alarak yazar. Bu tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Ürün açıklaması e-ticaretin bel kemiğini oluşturan öğelerden birisi ve bu kadar önemli bir noktada özgünlüğünüzü kaybetmemelisiniz. Bu büyük bir eksidir hanenizde. Farklı açıklama metinleri girin. Örneğin bundan 2-3 yıl önce arabasını ” ben onu taşıdığım kadar o beni taşımamıştır ” diyerek satışa sunan açıklama metni halen benim hatrımda.

– Ürün Yorumları
Bu nokta çok önemli. Çünkü memnun bir müşterinin yorumu alım yapacak olan ziyaretçiyi direk etkileyeceği için yorumlama sistemine önem verin. Bunun için ödül, puan, hediye kuponu gibi uygulamalarla müşteriyi yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.

– Güvenlik
E-ticarette insanları tedirgin eden noktalardan birisi ise sisteminizin insanlara güven vermesi ve altyapısal olarak da güvenilir olması. Bunun için gerekli güvenli sertifikalarını ve ödeme sistemlerini her sayfada görünebilecek footer gibi alanlarda mutlaka bulundurun.

– Blog Kullanımı
Özellikle sürekli güncellenmeyen ve statik ürünleri sattığınız bir e-ticaret siteniz varsa mutlaka bir blog sayfası bulundurun. İlgili olduğunuz sektörle ilgili sektörel haberleri, kampanyalarınızı, haberlerinizi bu kısımdan belirli aralıklarla sürekli müşterilerinizle paylaşın. Böylelikle daha güncel bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Bunların yanında resim optimizasyonları, site haritası gibi SEO detaylarını da mutlaka uygulayın. Son olarak da siteniz hızlı olsun. Siz nasıl ki alışveriş sonrası kasada beklemekten sıkılıyorsanız insanlar da beklemekten sıkılırlar.

Bu Yazıya Siz De Katılın