E-Ticaret Sitelerinde Blog Kullanımı

E-Ticaret Sitelerinde Blog Kullanımı
  • 31
    Tem

Web sitelerinde blogun önemi her geçen gün artmakta. .blog uzantılı domainler ise blog kullanımının önümüzdeki dönemlerde daha fazla kullanılacağı için ufak bir ipucu denebilir. Günümüzün popüler e-ticaret siteleri ve pazaryerlerinde artık blog kullanımına da başlandığını zaten görüyoruz. Peki bu blog kullanımı e-ticaret siteleri için ne kadar önemli ve nasıl kullanılmalı ?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; şayet bir e-ticaret siteniz varsa blog mutlaka bu site içerisinde olmalı. Yani blog sağlayıcıları (blogspot, tumblr vs.) gibi ortamlarda harici bir blog kullanımının sitenize daha fazla etki edeceği fikri aslında yanlış. Kendi sitenizde kurulu olan bir blog arama motorları için de artı bir avantajdır. Bu durum hizmet siteleri için de geçerli.

Blog İçin Uygun Link Yapısı

Blogu site içerisinde kurmaya karar verdik. Peki linki nasıl olacak. Yani blog bir subdomain gibi mi yoksa site içerisinde devam eden bir link gibi mi olması daha etkili ? Subdomain kullanımı (blog.siteadi.com) SEO açısından çok fazla tavsiye edilen bir yöntem değil. Linke bağlı olması her zaman daha avantajlıdır (siteadi.com/blog). Bu şekilde kullanım olduktan sonra e-ticaret sitesinden ayrı bir yazılım içinde olmasının çok büyük bir önemi yok.

Blog Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu teknik detayları hallettikten sonra e-ticaret sitelerinde blog kullanımını nasıl yapacağız ve nelere dikkat edeceğiz ? Öncelikle her zaman söylediğimiz gibi müşterilerinize veya ziyaretçilerinize karşı hep samimi olun. Paylaştığınız içerikler paylaşmak için değil fayda sağlamak için olmalı. Dürüstçe paylaştığınız bu içerikler müşteri tarafından yorumlanma özelliğine sahip olmalı ki ziyaretçilerinizi de bu sistemin içerisine dahil edebilesiniz.

Düzenli içerik girme konusunda bir içerik takvimi oluşturun ve bu takvime göre hareket edin. Blog bir duyuru alanı değildir, unutmayın. Kampanyalarınızı buradan sürekli duyurmanız blogun kullanım amacı dışına çıkacaktır. Bu durum da ziyaretçi kaybınıza neden olacaktır. Bu nedenle müşterilerinizin ilgili olduğu konularda paylaşımlarda bulunun. Bu nokta önemli. İçerik eklerken temel seo kurallarına dikkat edin. Resimlerin optimizasyonuna kadar bu noktalar önemli.

Kısaca bahsettiğimiz yukarıdaki düzenlemeler bir blog içinde olması gereken ana kurallar. Aklınıza gelen yeni fikirlerle, yarışmalarla müşterlerinizi işin içine daha fazla dahil edebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi yeni kitlelere ulaşmak adına sosyal ağları da aktif olarak, gerektiği şekilde kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Siz De Katılın