E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları

E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları
  • 18
    May

Farklı birçok sektördeki ürün satışının e-ticarete geçiş yapıyor olması web tasarım sektöründeki gelişimi etkilediği gibi e-ticaret sitelerindeki rekabeti de artırıyor. Bu noktada yapılan doğrulardan daha çok belki de yapılan hatalar önem kazanıyor. Bu yazımızda sizlerle bir çok e-ticaret sitesinde yapılan ve sıklıkla karşılaştığımız SEO hataları paylaşıyor olacağız.

Ürüne Açıklama Girmemek

En yaygın düşülen hataların başında geliyor diyebiliriz. Ürünü siteye ekledikten ya da bazı xml yapılarıyla çektiten sonra özgünleştirmek için herhangi bir çalışma yapılmıyor. Çoğu zaman da ürün açıklaması bir kaç satırdan ibaret oluyor ki bu satırlar da zaten bir anlam ifade etmiyor. Bu nedenle müşterilerin satınalma kararını etkileyen bu noktada mutlaka detaylı ürün açıklaması girin.

Üreticinin Açıklamalarını Kullanmak

Üretici firma tarafından ürün için hazırlanan standart açıklamaları kullanmak ise yapılan en büyük hatalar arasında yer alıyor. Bu açıklama metninin sizden önce birçok sitede yayınlanma ihtimali yüksek. Bu nedenle kopya içerik yapan durumuna düşeceğiniz için mutlaka açıklamaları özgün şekilde girin.

Detaylı Arama Yapısı

Müşterinizin istediği ürüne ulaşabilmesi için detaylı bir arama kısmı olması gerekiyor. 15-20 tane standart ürün satan web siteleri için çok önemli olarak görülmeyebilir fakat ürün adedi fazla olan web sitelerinin mutlaka bu arama özelliğini dahil etmesi gerekiyor. Müşteriler istediği ürüne hızlı ulaşamıyorsa web sitenizde çok fazla vakit geçirmiyorlar. Bu gerçeği gözardı etmeyin.

Özgün Olmayan Başlıklar ve Kopya İçerik

Bundan kesinlikle uzak durun. Başlık size özel olsun ve o sayfada kesinlikle kopya içerik kullanmayın. Özgünlüğü yakalamak için bu önemli. Arama motorları farklı olanlara daha fazla değer veriyor. Bu nedenle hem başlıklarda hem içeriklerde farkınız olsun.

Yorumların Olmaması

Ürün sayfasında müşteri yorumlarının olmaması satışınızı etkileyebilir. Çünkü sitenizi ziyaret eden müşteriler sizin ne dediğinizden çok kullanıcıların ne dediğine önem veriyor.

Url Yapısı

Sayfaların url yapısı Google dostu olmalı mutlaka. Google’ın standartlarına uygun link yapısına sahip değilseniz hemen uygulayın.

Kullanılabilirlik

En önemli noktalar arasında yer alıyor bu madde. Ziyaretçilerin rahat kullanabileceği ve kullanıcı deneyimlerine önem veren bir yapıya sahip olmalısınız. Bu sizin tavsiye edilme sebepleriniz arasında yer alabilir.z

E-ticaret siteleri için blog kullanımı da e-ticaret sitelerindeki SEO hataları arasında yer alabilirdi fakat bu konu önemli olduğu için farklı bir yazıda bunu ele alacağız.

Bu Yazıya Siz De Katılın