E-Ticaret Sitesi Kurarken Yapılan Hatalar

E-Ticaret Sitesi Kurarken Yapılan Hatalar
  • 20
    Şub

E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiğinizde ürün analizlerinin haricinde yapılması gereken doğru yapıya sahip bir tasarım ve altyapı oluşturmak. Kurumsal web sitelerinde olduğu gibi e ticaret sitelerde de kullanıcı deneyimini ön planda tutmak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Bu yazımızda sizlerle e-ticaret sitesi kurulurken yapılan hataları paylaşıyor olacağız. Bu hatalar kuduğunuz e ticaret sitesinde halen varsa düzenlemenizi de elbette öneriyoruz.

Düzgün Çalışmaya Arama Özellikleri

E-ticaret sitelerinin belki de en fazla kullanılan özellikleri arsında ilk ikide yer alıyor bu özellik. Bu özelliğin doğru çalışmıyor olması müşterinizin aradığı ürünü rahat bir şekilde bulamaması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu özelliği müşterinizin davranışlarına göre en doğru şekilde çalıştırmanız gerekiyor.

Ürün Bilgisi ve Kalitesiz Fotoğraflar

Bu iki ayrı madde ürün sayfası ile alakalı olduğu için tek seferde özetleyelim. Öncelikle kaliteli fotoğraf çok önemli. Çünkü e-ticaret müşterisi bir ürünü incelerken o ürünün sahibi olduğunda ne hissedeceğini de düşünür. Kalitesiz bir fotoğrafın hissettirdiklerini böylece anlayabiliriz sanırım. Bunun yanı sıra ürününüzün sahip olduğu tüm özellikleri, kullanıcıya faydalarını ve buna benzer açıklamaları detaylı olarak paylaşın. Çünkü reel olarak görerek ya da dinleyerek alınan bir ürün olmadığı için hakkında tüm bilgileri iletmeniz kullanıcı memnuniyeti açısından önemli.

Karmaşık ve Sınırlı Ödeme Seçenekleri

Karmaşık bir ödeme sayfasına sahip olmak ödeme aşamasında müşteri kaybına neden olabilir. Bu nedenle sade ve mümkünse tek sayfa üzerinden yapılabilen ödeme sayfalarını tercih edin. Bu tek sayfada tüm bilgiler de olabilir basamaklı şekilde ayrılmış da olabilir. Bununla birlikte sınırlı bir şekilde ödeme yöntemi tercihi daraltacağı için kullanıcıları birnevi flitrelemiş olursunuz. Sadece EFT / Havale yöntemi çok da tercih edilebilir durmuyor açıkcası.

Belirsiz Kargo Fiyatları

Bu durumu son dönemlerde çok sık görmüyoruz ama yine de belirtelim. Bir ürünün kargosunun belli olmaması müşteri tarafında bir şüphe uyandırır. Örneğin kargo müşteriye ait deyip fiyatı açıklamamak hem yasal değil hem de müşteri gelecek kargoya ne kadar ödeyeceğini bilmediği için bu alışverişten vazgeçer. En iyi seçenek ise ücretsiz kargo. Çünkü müşteri için ek bir külfet değil bu.

Yukarıdaki maddeler bir e-ticaret sitesi kurulurken yapılan temel hataları içeriyor. E ticaret sitesi kurup para kazanmak istiyorsanız bu maddelere mutlaka ama mutlaka dikkat edin. İlerleyen dönemlerde sizlerle site içindeki ufak psikolojik düzenlemelerle satışı nasıl artırabileceğimizi de paylaşacağız. Buraya not edelim 🙂

Bu Yazıya Siz De Katılın