E-Ticarette Satışı Artırmanın 4 Önemli Yolu

E-Ticarette Satışı Artırmanın 4 Önemli Yolu
  • 23
    Eki

E-Ticarette Satışı Arttırmanın Yolları

Bugün bir e-ticaret sitesi yapıp satış yapayım düşüncesi ile işe girişen bir çok girişimciyi bekleyen ciddi bir sorun var : Rekabet. Bu noktada iyi bir analiz yapılmazsa bir çok e-ticaret girişimi başarısızlıkla sonuçlanıyor. E-ticaret girişimlerinizde satışı arıtmak için uygulamanız gereken bazı yollar var. Bu yollar içinde 4 tane satışı artıracak önemli maddeyi sizler ile paylaşacağız.

Reklam & Adwords

E-ticaret sitesi açmaya karar veren girişimcilerin çoğu işe reklam vererek başlamayı hedefliyor. Bu finansal olarak problemi olmayan girişimler için makul sayılabilir. Fakat finansal problemi olan ve kısıtlı bütçeyle e-ticaret sitesini geliştirmeye çalışanlar için açıkcası çok da tercih edilmesini tavsiye etmediğimiz bir yol. Çünkü reklamın getirdikleri ile götürdükleri arasındaki fark bazen kapanmayabiliyor. Bu nedenlerle kapanan popüler e-ticaret sitelerinin olduğunu hatırlatalım. Fakat dönemsel veya tek ürün satışıyla alakalı bir çalışma varsa doğru bir reklam çalışması elbette kazandırır.

SEO Çalışması

Web tasarım sektörünün artık vazgeçilmezleri arasında yer alan SEO çalışması e-ticaret siteleri için de yoğun şekilde uygulanıyor. Özellikle tek alanda hizmet veren e-ticaret siteleri bu konuda daha da avantajlı. Yani erkek giyim üzerine bir e-ticaret siteniz varsa doğru analizlerle uzun vadeli bir çalışma ile daha makul bütçelerle sektörde kalıcılık sağlanabilir ve satış artırılabilir. Reklam ile SEO arasında kalan okuyucularımız için şu yazıyı incelemelerini tavsiye ediyoruz : Google Adwords mü SEO mu ?

Sosyal Medya

Son dönemlerde Twitter, Facebook ve Instagram’da ürün reklamları çok sık olarak görür olduk. Özellikle giyim, ayakkabı, kozmetik gibi alanlarda Instagram’ın satış gücündeki etkisinin arttığı aşikar. Zaten yaptıkları yatırımlar da bu yönde. Bu nedenle sosyal medyada ürünlerinizi mutlaka bulundurun ve web sitenize direk link vererek ziyaretçiyi sitenizi incelemesi için teşvik edin. Bunu küçük yarışmalar ve hediyelerle de bu seçeneği destekleyebilirsiniz.

Pazaryerleri

Bu maddeyi sonraki yazılarımızda detaylı olarak ele alacağız fakat Gitti Gidiyor, Sahibinden, N11 ve hepsiburada gibi platformlara ücretli üyelikle ürünlerinizi paylaşabilirsiniz. Bir yukarıdaki Sosyal Medya maddesinde web üzerinden müşterileri ürünlerinize çekmek vardı. Bu maddede ise müşterilere ürünlerinizi götürmek yer alıyor. Şayet bu rekabetin içerisinde olacaksanız e-ticarette tüm noktaları değerlendirmeniz gerekir.

Kısa bir notla noktayı koyalım : Sadece bu maddeler bana yeter diyerek web sitesine önem vermemek ölümcül bir hatadır. Çünkü web sitenizin kalitesi ve güvenilirliği bu maddelerden gelecek olan ziyaretçilerin veya müşteri adaylarınızın devamlılığını kazanabilmek için önemlidir. Bugün bir işyerine girdiğinizde ilk aradığınız şey nedir ? Bizim için güleryüz. O yüzden her web sitesinin güleryüz kalitesinde insanları karşılamasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu Yazıya Siz De Katılın