Etkili İçerik Pazarlama Yöntemleri

Etkili İçerik Pazarlama Yöntemleri
  • 4
    Ara

İçerikle alakalı web dünyasında ve bloglarda çok fazla veri bulabilirsiniz. Bunları açıkcası biz de takip ediyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse etkili içerik pazarlama yöntemleri konusunda yaklaşık %40’ı birşeyler söylüyor, yazıyor ama hiçbirşey anlatmıyorlar. Bu ne demek ? Sayın ziyaretçi yazdığım bu içeriği okuman zaman kaybı ama Google benim güncel olmamı istiyor ne yaparsın. Açıkcası biz Google’ın içeriğe böyle baktığını düşünmüyoruz.

Etkili İçerik Pazarlamasına Bakış Açısı Nedir ?

Google’ın sayfalarda girilen içeriklerde odaklandığı temel nokta şu : Fayda. Yani girilen içeriğin bu içeriği okuyan kişilere bir faydası var mı ? Bir bilgi katıyor mu ya da okuyan kişi kendini geliştirmek için artı birşeyler katarak üretici bir hale geliyor mu ? Bu nedenle web sitenize bir içerik giriyorken etkili bir şekilde pazarlama yöntemlerinden faydalanmanızda büyük yarar var.

Sade Bir Dil İle Açık Konuşun

İçeriklerinizi paylaşırken lafı çok uzatıp ana konunun dışına çıkmayın. Net bir şekilde sade bir dil kullanarak tüm kitlelere hitap etmeye çalışın. Sektörel hazırlanan web sitelerinde ise sektör dilini olabiliğince sadeleştirmek önemli bir nokta. İçeriğin farklı bölümleri olabilir fakat birbirinden kopuk bir şekilde bunu planlamayın. Bu sadeliğinize ve netliğinize zarar verecektir.

Kaliteli Görseller Kullanın

Burada en sık düşülen yanlış, görsel kullanma gayreti içinde olmak ve sırf görsel kullanmak için kullanmak. İçeriğinizle alakalı doğru ve kaliteli bir görsel üretemiyorsanız hiç kullanmayın. Eğer doğru bir görsel elinizde varsa bunu da mutlaka kaliteli bir şekilde, yüksek çözünürlükle kullanın. Matematiksel veriler veya istatistikler paylaşıyorsanız istatistiksel görselleri mutlaka kullanın.

İmla Kurallarına Dikkat Edin – Listeleyin

Çok fazla devrik cümle kullanmaktan kaçının ve imla kurallarına dikkat edin. Bu önemli bir nokta. İşinize verdiğiniz önemi buradan dahi yansıtabilirsiniz. Doğal olmak da bu maddeler arasında yer alabilir. İçerikleri açıklarken birden fazla şeyden bahsedecekseniz de bunları listeleyin ve cümle aralarında önemli bilgilerin kaybolmasına böylece önlem alın.

Rakiplerinizi Analiz Edin ve Daha Kaliteli Üretin

Birçok sektörde rakipler analiz edilirken ” ne yapmış biz de yapalım ” mantığı ile içerikler şekillendiriliyor. Bu aslında yanlış bir kurgu. Çünkü rakiplerinizin yaptıklarından fazlasını yapmanız gerekiyor onlardan ileride olabilmeniz için. Rakiplerinizi mutlaka analiz edin ve hem sektörünüzü geliştirmek hem de kendinizi geliştirebilmek adına sınırlarınızı biraz daha zorlayın.

Çok İçerik mi Kaliteli İçerik Mi ?

Bu konuyla alakalı detaylı bir içerik hazırlayabileceğimiz için şimdilik ufak bir bilgi aktaracağız. Çok fazla içerik girmek içleri boşsa bir işe yaramaz. Çok az sayıda kaliteli içerik girmek de rakipleriniz iyiyse çok büyük katkı sağlamayabilir. Bu nedenle kaliteli içeriği fazla girebiliyorsanız sizden iyisi yok. Son cümle olarak şunu da hatırlatalım ; rakiplerinize, sektörünüze ve insanlara paylaştığınız bilgilerle fayda sağlayın.

Bu Yazıya Siz De Katılın