Firmalar İçin Reklam Yöntemleri

Firmalar İçin Reklam Yöntemleri
  • 8
    Nis

Reklam çalışmaları satışı yükseltmek, marka bilinirliğini artırmak, rekabette bir adım öne geçmek gibi farklı bir çok amaçta programlanıyor. Ama her farklı amaç için farklı reklam çalışmalarının yürütülmesi gerekir. Marka bilinirliği için yaptığınız reklam çalışmasıyla satış için yapılan çalışma aynı olmaz elbette. Bu yazımızda da sizlerle özellikle yeni kurulmuş işletmeler ve küçük ölçekli firmalar için reklam yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Madde madde bu yöntemleri ele alacağız fakat maddelere geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor : Firmalara reklam yöntemlerini belirlemeden önce hedef kitlesini ve bu kitlenin bulunduğu mecrayı doğru belirlemesi gerekiyor.

Promosyon Ürünler

Firma reklamınızın üzerinde bulunduğu kalem, çakmak, şapka, araba yastığı, bardak gibi elden ele dolaşan ürünlerle marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bunlar içerisinde en çok kullanılanı kartvizit. Fakat eskisi kadar etkisi olmadığı için daha farklı reklam yöntemleri seçilmesi daha doğru olur.

Sektörel Üyelikler

Sizinle aynı işi yapan rakiplerinizin bulunduğu mecralarda bulunmak da sizin için bir reklam kaynağıdır. Dernek, birlik, oda gibi bu mecralarda daha düşük bütçelerle reklam şansı mümkündür.

Dergi Reklamları

Sektörel içeriğe sahip dergilerde kapak ya da sayfa reklamlarıyla müşteri kitlenize ulaşmanız da mümkün. Tabi burada derginin baskı sayısı ve dağıtımındaki disiplin de mutlaka önemli. Yani siz reklamı vermiş olsanız da dergi müşteriye ulaşmamışsa size çok da faydası yok.

Fuarlar

Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi rakiplerinizin içerisinde sunabileceğiniz ve yatırımcıler/girişimciler tarafından ziyaret edilen fuarlar da sizin için uygun reklam yöntemi olabilir.

Yerel Radyo / TV

Bu yöntem eskiden beri popülerliğini korusa da son 3-4 yıldır internet mecrasına yenik düşmeye başladı diyebiliriz. Ama müşteri kitlenizi doğru seçtiyseniz bu yöntem de halen etkili bir yol olabilir sizin için.

reklam-soz

Sosyal Medya

Aktif ve doğru olarak kullanılan sosyal medya hesaplarıyla tüm maddelerin ulaştığı kitleye ulaşmanız hayal değil. Tek bir sosyal mecradan ziyade bir çok popüler sosyal ağda olmanız son dönemin olmazsa olmaz reklam yöntemleri arasında yer alıyor.

Google Reklamları & SEO

Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıttığınız bir web siteniz varsa Google reklamlarıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Tabi bu noktada bütçe de önemli. Aynı şey SEO için de geçerli. Aslında bu başka yazının konusu. Neyse ki o yazıyı da zamanında yazdık, buyrun : Google Adwords mü yoksa SEO mu?.

Seminer & Konferanslar

Günümüzde küçük işletmeler için çok kullanılan bir yöntem olmasa da işletmeniz büyüdüğünde ihtiyacınız olabilecek önemli bir reklam yöntemidir.

Web Sitesi & Blog

Kitlelere ulaşmak için en hızlı yolların başında geliyor. Bir internet sitesine sahip olmak ulaşamadığınız kitlelere hizmetlerinizi ulaştırmanın en kolay yolu. Bunun yanı sıra bloglarda ücretli/ücretsiz tanıtımlar da müşteri kitlenize ulaşmak için ideal yöntemler arasında yer alıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler firmaların kullandığı ana reklam yöntemleri arasında yer alıyor. Bu maddeler elbette çoğaltılabilir. Fakat yazımızın başında dediğimiz gibi reklam yöntemleri, hedeflenen kitle, amaç, yer gibi bir kaç seçeneğe göre seçilmeli ve doğru çalışma yapılmalıdır. Bu şekilde amacınıza ulaşmış ve gereği kadar para harcamış olursunuz.

Bu Yazıya Siz De Katılın