Google Adwords Eşleme Türleri

Google Adwords Eşleme Türleri
  • 31
    Eki

İnternet reklamcılığının hatrı sayılır seçenekleri arasında bulunan Google Adwords‘ün kaliteli sonuçlar verebilmesi için iyi yönetiliyor olması ve uyumlu hazırlanmış bir web sitesi üzerinden hazırlanması gerekiyor. Bugün reklamverenlerin bir çoğu bütçelerinin %20-30 luk bir kesimini reklamlarıyla hiç alakası olmayan kelimelere harcamaktadırlar. Hem de hiç farketmeden. Bu yazımızda bütçeyi boşa harcamamak için anahtar kelimelerin eşleme türlerinden kısaca bahsedelim.

Google Adwords paneline girdiğinizde anahtar kelimeler sekmesine tıklayın. Listede varolan bir anahtar kelimenin üzerine tıkladığınızda açılan mini bir kutucukta eşleme türlerini görürsünüz. Geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme. Şimdi bu eşleme türlerinin ne anlama geldiğinden bahsedelim ve birer örnekle açıklayalım.

Geniş Eşleme
Anahtar kelimenin önüne veya arkasına herhangi bir simge getirilmeden yayınlanan eşleme türüdür. Örneğin; anahtar kelimemiz spor ayakkabı ise bu kelime grubu hatalı yazılsa da, farklı varyasyonları denense de, eş anlamlı kelimeler denk gelse de yayınlanır. Bu da şu demektir ; spor ayakkabı yerine sipor ayakkabı, spor akkabı, spor ayakkabılar gibi kelimeler aransa da reklam yine yayınlanır.

Tam Eşleme
Geniş eşlemenin aksine eş anlamlıları, yazım hatalarını veya farklı varyasyonları kabul etmez. Yazım şeklide [spor ayakkabı] dır. Köşeli parantezlerle yazılır veya anahtar kelime kutucuğundan tam eşleme seçilirse otomatik olarak köşeli parantezler gelir. Reklamınız köşeli parantez içinde yazanın haricindeki hiçbir arama teriminde görünmez.

Sıralı Eşleme
Bu eşleme türü ise spor ayakkabı şeklinde kullanılıyor. Bu kullanımda spor ayakkabı ve buna çok yakın varyasyonlarında reklam yayınlanabilir. Örneğin spor ayakkabı yerine spor ayakkabılar dediğinizde bu reklam yayınlanır. Tam eşleme ile geniş eşleme arasında bir noktadadır diyebiliriz.

Bu 3 ana eşleme türü Google Adwords‘de anahtar kelimeleri belirlerken kullanılmakta. Fakat burda özellikle geniş eşleme yaparken plus düzenleyicinin varlığından da bahsetmek gerekir. + simgesi ile anahtar kelimeler düzenlenebilir. Örneğin ; +spor +ayakkabı. Bu kullanımda ise eş anlamlıların haricindeki yakın varyasyonlar anahtar kelimeye eklenebilir. Siz +spor +ayakkabı dediğinizde aramaya mavi spor ayakkabı yazıldığında veya spor ayakkabı istanbul yazıldığında yine reklam yayınlanır.

Tüm bu eşleme türlerinden size en uygun olanı bulmak için – şayet tecrübeniz yoksa – deneme yanılma yolunu uygulamanız gerekebilir. Çünkü her eşleme türü farklı sektörlerde farklı sonuçlar verebilir.

Bu Yazıya Siz De Katılın