Google Adwords mü yoksa SEO mu ?

Google Adwords mü yoksa SEO mu ?
  • 14
    Eyl

Bu konuyu yeni iş kuracak ya da yeni web sitesi yaptıracak olan firmalardan sıklıkla soru olarak aldığımız için burada da detaylı açıklama gereği hissediyoruz. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor : Adwords de SEO da size müşteri getirebilecek ana yollardan iki tanesidir ve her birinin kendine göre avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. İkisini de kendi avantaj ve dez avantajları ile kısa maddeler şeklinde inceleyelim.

– Seo’da üst sıralara çıkmak sektöre göre zor olabilirken Adwords’de ilk sayfaya çıkmak daha kolaydır.
– Seo’da uzun süre üst sıralamalara çıkmak için beklerken Adwords’de para olduğu an üst sıralarda olabilirsiniz.
– Adwords Seo hizmetine göre daha çok para harcamanıza sebep olabilir fakat daha hızlı dönüş alacağınız da büyük ihtimaldir.
– Seo ile çıktığınız sıralamada uzun süre kalabilme ihtimaliniz varken Adwords‘de para bittiği zaman sıralamadan düşersiniz.
– Seo Adwords’e göre daha kalıcı bir reklam aracıdır fakat sürekli ilgilenmeniz gerekir.

Peki bu konuda bizim tavsiye ve düşüncelerimiz nelerdir ?
Şayet uzun vadeli bir iş yapacaksanız Adwords hizmetinden faydalansanız bile mutlaka SEO yaptırın. Mevsimlik iş bile yapıyor olsanız bir sonraki mevsim için bile SEO yaptırmanız önemlidir. Fakat geçici bir iş için bir web sitesi kurulmuşsa Adwords her zaman daha mantıklıdır. Örneğin bir inşaat yapıyorsunuz ve 1 yıl içinde teslim edilecek, sizin de bunun satışlarını ve tanıtımını internetten yapmanız gerekiyor. Bu durumda SEO yaptırmanıza açıkcası çok gerek yok çünkü sonucunu alana kadar zaten inşaat bitip teslim edilmiş oluyor. Bu nedenle bunun için en hızlı geri bildirimi olan yöntem Adwords’tür.

Fakat ömrünüzü adayacağınız ve üzerinden sürekli para kazanmayı hedeflediğiz bir işi(yeri)niz varsa SEO uygulamalarını mutlaka yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada temel kural şu : Sabırlı olmalısınız. Sabırlı değilseniz, yok kardeşim ben o kadar bekleyemem diyenlerdenseniz SEO’ya hiç bulaşmadan Adwords hizmetine başvurabilirsiniz. Fakat uzun vadede baktığınızda SEO hem daha sağlam ve uzun ömürlü hem de daha az maliyetlerle müşteriye kalıcı bir şekilde ulaşmanız için en iyi reklam aracıdır.

Bu Yazıya Siz De Katılın