Google Adwords Nedir ?

Google Adwords Nedir ?
  • 5
    Eki

Google Adwords tıklama başına maliyet sistemi ile çalışan açık artırmalı bir reklam sistemidir. Google tarafından müşterilerine sunulan bu reklam hizmetinde doğal sıralamaların üstünde, altında ve sağında çıkan reklam içeriğiniz sarı bir açıklama satırı ile de belirtilir.

Google reklamları rekabete dayalı ve normal sıralamalardan bağımsız çalışan bir sistemdir. Çalışma mantığı kısaca şöyle : Siz reklam metninizi, reklama tıklanıldığı zaman ne kadar ödeyeceğinizi ve günlük limitinizi belirlersiniz. Google da bu reklamı yayınlayarak sizi hedef kitlenize ulaştırır. Hedeflediğiniz anahtar kelimede sizden daha fazla ücret ödeyen bir kişi varsa sizin üzerinizde yer alır. (Bu noktada reklamın kalite puanları da önemli.)

Bir örnekle Google Adwords nedir sorusuna kısaca cevap verelim.

Öncelikle anahtar kelime hedefinizi belirliyorsunuz. Örneğin benim anahtar kelimem araç kiralama olsun. Tek anahtar kelime limiti diye birşey yok bu anahtar kelimeleri çoğaltabilirsiniz. Araç kiralama, rent a car, istanbul araç kiralama vs.vs. Daha sonra bu anahtar kelimelere her tıklama için vermek istediğiniz tutarı belirliyorsunuz. Şunu unutmamak lazım Google reklamlarınızı görüntülemek için sizden herhangi bir ücret talep etmez. Fakat tıklama için vereceğiniz tutar ne kadar yüksek olursa o kadar üst sıralarda çıkarsınız. Tıklama gerçekleştirildiğinde bu miktar hesabınıza yansıtılır.

Tabi ki reklamlarda üst sıralarda çıkabilmek sadece TBM’ye (tıklama başına maliyet) bağlı değil. Google Adwords reklamverenler ve kullanıcı deneyimlerini koruma altına almak için  anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında bir kalite puanı atar. Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında bu anahtar kelimeye reklam veren sizin ve rakiplerinizin TBM’leri ve Kalite Puanları çarpılarak bir açık arttırmaya sokulur. Kalite puanı ise web sitenizin altyapısı, içeriği ve reklamlarla alakasına göre değişir.

Google bu açık artırma oranınızı belirlediğinde bu anahtar kelime için de sıralamanız belirlenir. Her arama yapıldığında reklam kalite puanına göre tekrar değişebilir. Bunun haricinde ise reklamın verileceği zaman dilimleri, negatif anahtar kelimeler, yayınlancağı coğrafi alanlar tarafınızdan belirlenebilir.

Burada önemli nokta reklamların sürekli takip edilmesidir. Rakiplerin verdiği tıklama başına maliyetlere göre de sıralamanızda değişiklik olabilir.

Google Adwords hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın