Google Adwords Negatif Anahtar Kelimeler

Google Adwords Negatif Anahtar Kelimeler
  • 3
    Şub

Google reklamlarında bize gelen talepleri incelediğimizde Google Adwords negatif anahtar kelimelerin kullanılmadığını, kullanıldığı durumlarda ise yanlış organize edildiğini görüyoruz. Bu nedenle bu yazımızda sizlerle negatif anahtar kelimelerin ne olduğundan ve nasıl kullanılması gerektiğiniden bahsedeceğiz.

Negatif anahtar kelime kullanımını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz : Reklamınızın görünmesini istemediğiniz anahtar kelimeler varsa bu kelimeleri negatif anahtar kelime listenize ekleyerek reklamınızın bu tarz aramalarda çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelimeleri Nasıl Eklerim ?

Aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi reklam panelinize girdiğinizde anahtar kelimeler sekmesinin altında göreceksiniz. Eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri bu panel üzerinden istediğiniz reklam grubuna ekleyebilirsiniz. Ekleme yaparken anahtar kelimeyi geniş ya da tam eşleme şeklinde kullanabilirsiniz ama bu noktada da dikkat etmeniz gereken bir durum var : Eşleme Türleri. Bu konuyla alakalı bilginiz yoksa Google Adwords Eşleme Türleri yazımızı ziyaret etmenizi öneriyorum.

Negatif Anahtar Kelime

Negatif Anahtar Kelimeleri Hangi Kriterlere Göre Eklemeliyim ?

Bu konuyu örnekle açıklayalım. Mesela siz İstanbul Anadolu yakasında hizmet sunan bir sigorta firmasısınız fakat reklamınızın Avrupa yakasında çıkmasını istemiyorsunuz. Yani bir kişi “beylikdüzü sigortacı” kelimesini yazdığında (veya farklı varyasyonlarını) çıkmak istemiyorsanız beylikdüzü kelimesini direk negatif kelime olarak ekleyebilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım yapıyorsanız geniş eşleme kullanabilirsiniz. Fakat işin içine sigortacı kelimesini de dahil edecekseniz kesinlikle tam eşleme [beylikdüzü sigortacı] şeklinde köşeli parantez içinde kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu şekildeki kullanım ile hem hedef kitledeki müşterinize ulaşabilir hem de istemediğiniz aramalarda para kaybetmezsiniz. Fakat tekrar altınız çizerek ifade edelim ki bu kullanımlarda eşleme türlerini kesinlikle doğru seçmeniz gerekiyor.

Dipnot olarak da şunu belirtelim; şayet reklamınız belli bir alan içinde gösteriliyorsa – örneğin bulunduğunuz konumun 20 km çevresinde – bu alanın dışındaki alanları negatif olarak eklemenize gerek yok. Zaten lokasyon olarak bu kısımlarda reklamınız görünmeyecektir. Fakat 20 km çevremde reklam yayınlansın ama bu dairenin içinde şu semtte çıkmasın diyorsanız burada tekrar Google Adwords negatif anahtar kelimelere başvurmanız gerekecektir.

Bu Yazıya Siz De Katılın