Google, Adwords’de Sağ Sütunu Kaldırdı

Google, Adwords'de Sağ Sütunu Kaldırdı
  • 24
    Şub

İşletmelerin reklam çalışmalarında yoğunlukla başvurduğu Google Adwords radikal bir değişikliğe giderek sağ tarafta çıkan reklamları kaldırdı. Bu alan şimdilik boş fakat ilerleyen dönemde ürün reklamlarını bu alanda görmeye başlayabiliriz. Zira Google bu alanı e-ticaret için ayırmayı düşünüyor.

Bu değişimle birlikte reklam mantığı şu şekilde değişti : Organik aramaların üst kısmında 4 adet ve en alt kısımda 3 adet reklam yayınlanacak. Böylece Google ilk sayfada 7 reklam yayınlamış olacak. Bu da rekabetin artacağının şimdiden gösterisi diyebiliriz. Peki bu değişiklikle firmaları neler bekliyor, nelere faydası olacak veya nasıl zararı olacak kısaca değerlendirelim.

Öncelikle Adwords sıralamasını belirleyen tek unsur para değil. Kalite bu unsurların başında geliyor. Bu yüzden firmalar web tasarım hizmetini daha kaliteli ve reklam vermeyi düşünüyorsa da Adwords’e uyumlu bir şekilde yapması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında web tasarım sektöründe iş kalitesine ufak da olsa yansıyacağı için olumlu bir değişim denilebilir.

Rekabeti artırıp daha çok para harcama ihtimalinin olması olumsuz etki yapacaktır fakat bunu konuşmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü Google bu noktada zaman dilimi içinde aynı kriterlerdeki reklamları sürekli döngü içinde mi verecek yoksa sadece kaliteli olanı öne taşıyıp diğerlerini alt sayfalara mı atacak henüz belli değil. Ama Google’ın arama kelimelerindeki olası tekel ihtimaline müsade edeceğini de açıkcası düşünmüyorum.

İlk sayfada bulunan reklam adedi düştüğü için artık organik aramalarda üst sıralarda olmak için çalışmalar yüksek ihtimalle artacak. Bu da SEO yani arama motoru optimizasyonu hizmetinin talebini artıracaktır. Sektör açısından bakıldığında olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hem Adwords’e hem SEO’ya uygun altyapılarda yapılacak kaliteli web tasarımlar hizmet kalitesini artıracak ve çıtayı biraz daha yukarıya taşıyacaktır. Aynı durum SEO sektörü için de geçerli. Müşterilerin olayı bilmemesinden faydalanarak yanlış bilgilerle yönlendiren amatör girişimler de böylece rekabetin içinde kaybolarak yerini profesyonellere bırakacaktır.

Bu Yazıya Siz De Katılın