Google Algoritma Sonrası Dalgalanma

Google Algoritma Sonrası Dalgalanma
  • 20
    Eki

Google’ın Eylül ayının başlarında gerçekleştirdiği Penguen 4.0 algoritma güncellemesiyle birlikte web sitelerinin birçoğunda olumlu ve olumsuz sıralanma dalgalanmaları gerçekleşiyor. Bu yazımızda bu konuyla alaklı görüşleri ve tahminleri sizler için derleyerek hizmet sunduğumuz web siteleri üzerindeki gözlemlerimizi ve sonraki süreç için önerilerimizi paylaşıyor olacağız. ( Lütfen buradaki bilgileri normal şartlarda Google’da yer alan sıralama değişiklikleri ile karıştırmayınız.)

Algoritma Dalgalanması

Bir kaç yazı önce sizinle Algoroo’yı paylaşmıştık. Ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi vermiştik. (Bkz : Algoro Nedir ? Nasıl Çalışır ?) Buradaki analizler henüz normal trendine oturmadı. Bu da şu demek oluyor ki Google’daki dalgalanma halen devam ediyor. Bu konuda bir çok spekülatif yorum var. En dikkat çekeni ise SEO’nun artık bu şekilde dalgalanarak devam edeceği yorumu ki bu yorumu dikkate alan kullanıcılar için şunu belirtmekte fayda var : Şayet öyle olsaydı Google sürekli yer değişikliği yaptığı sitelerin içerisinde hacklink ve spam odaklı çalışan sitelere yer vermezdi. Sürekli dalgalanacak bir sıralama stratejisi izlenecekse bunun kesinlikle spam sitelerden arındırılmış şekilde işlenmesi gerekiyor.

Dalgalanma Neden Uzun Sürdü ?

Sıralamalardaki bu karmaşıklığın neden bu kadar uzun sürdüğü konusuna gelince de tahminimiz şu yönde : Google algoritma güncellemesine gittiği günlerde kendi platformu üzerinden aramalarda bir problem olduğunu ve bunun giderilmeye çalıştığını duyurmuştu. Bildiğiniz gibi Google farklı dillerde bu aramalardaki değişikliği gerçekleştiriyor. Bu konuda Türkiye merkezli olan problemin henüz tam anlamı ile stabil hale gelmediğini düşünenlerdeniz.

Dalgalanma Devam Edecek Mi ?

Bu konu hakkında net birşey söylemek oldukça güç ama yukarıdaki yorumları dikkate alarak bu sıralama dalgalanmalarının biraz daha devam edebileceğini söyleyebiliriz. Dalgalanmanın otoriteler tarafından 1-2 hafta içerisinde sonuçlanacağı ifade ediliyor ama bu süre beklenmedik şekilde daha önce de sonuçlanabilir.

Bu Süreçte Ne Yapmak Gerekiyor ?

Şayet bu dalgalanmadan etkilendiyseniz, sıralamalarda sürekli yeriniz değişiyorsa veya sıralamada olan web siteniz sıralamalardan kaybolmuşsa öncelikle panik yapmayın. Algoritmanın yapısı itibari ile Google yönelgelerini ihlal edip etmediğinizi kontrol edin. Sitenizde spam problemleri varsa bunları giderin. Spam sitelerden alınan linklerden kurtulun. Site içerisindeki hataları analiz edin ve giderin. Google bu noktada açıkcası çok net bir şekilde ” sitenizi benim için değil ziyaretçi için oluşturun ” diyor. Web sitenizi bu hale getirin. Fayda sağlayabilecek bir içerik yapınız olsun ve bunu aralıklarla güncelleştirin. Dalgalanma bittiği zaman daha iyi konumlarda olacağınız muhtemel.

Dipnot olarak şunu da düşelim ; Google’daki dalgalanmanın içerisinde iseniz unutmayın ki birşeyler yanlış gittiği için oradasınızdır. Yani suçu hepten Google’a atıp işin içinden çıkmak basite kaçmak olur. Web sitenizde yer alan hataları gidermeniz sonra Google’a bakmanız gerekiyor. Tabi bu Google’da problem yok suç hep bizde demek değil elbette 🙂

Bu Yazıya Siz De Katılın