Google AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Google AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?
  • 30
    Eki

Google AMP kelime anlamı olarak Accelerated Mobile Pages’in kısaltılmış halidir. Türkçe’de kullanılan şekli ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar‘dır. Google AMP ile alakalı çalışmalarına başlayalı çok büyük bir zaman dilimi geçmemesine rağmen gelişimini oldukça hızlı ilerletti ve halen geliştirilmeye devam ediyor. Temelinde yatan hedef ise kullanıcıların mobil sayfaları daha hızlı ziyaret edebilmesidir. Bu neden üzerine sistematik şekilde hazırlanan frameworkler geliştirilmiştir.

Google AMP’nin yoğun olarak kullanıldığı web sitelerinin başında haber siteleri ve popüler bloglar geliyor. Özellikle haber sitelerinin AMP entegrasyonu yapılmamışsa acilen yapılmasını öneriyoruz. Çünkü daha önceden Google, Google News başta olmak üzere tüm ürünlerini AMP HTML’e geçireceğinden söz etmiş ve bu işlemi de zaman geçirmeden başlatmıştı.

Google Colsole üzerinden yönetilen ve detaylarına ulaşma imkanı olan AMP için öncelikle Google Webmaster Tools üzerinden sitenizi kaydedin. Web sitesini onayladıktan sonra aşağıdaki görselde de bulunduğu gibi sol menüden Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil Sayfalar menüsüne gelin. Bu kısımda daha fazla bilgi edinin linkine tıklayarak AMP hakkında detaylı bilgi edinin ve sonrasında bu entegrasyonu web sitenize yapın.

google-amp

Google AMP Nasıl Çalışır ?

AMP’nin temel çalışma sisteminin altında 3. parti JavaScript ve HTML isteklerine cevap verilmiyor. CSS ise minimum seviyede kullanılıyor. Bu nedenle de web sitelerinin mobil yükleniş hızı bir hayli artış gösteriyor. Bu da Google açısından ziyaretçi memnuniyeti sağladığı için elbette önemli. Bilindiği gibi Google, ziyaretçi deneyimine oldukça önem veriyor ve bu önemi son 2 ay içinde yaptığı köklü değişimlerle de açıkca gösterdi.

AMP’nin Faydaları Nelerdir ?

Öncelikle şunu belirtelim : Google, AMP‘yi bir sıralama faktörü olarak şimdilik görmüyor. Ama bu görmeyeceği anlamına gelmez. Daha önceki dönemlerde web sitelerinin mobil uyumlu olması gerektiği dile getirilmişti. O dönem de bu bir kriter değildi. Fakat şimdilerde Google’ın mobil uyumu olmayan sayfaları cep telefonu aramalarında liste dışı bırakma veya alt sıralarda gösterme gibi eğilimlerinin olduğu görülüyor. Bu nedenle AMP uyumu olmayan – özellikle haber siteleri – web sitelerin yarın sıralamalarda alt sıralarda kalması veya Google News kaydı olmasına rağmen haberler listesinde çıkmayacak olması elbette kuvvetli bir ihtimaldir.

Normal Siteler İçin AMP Gerekli Mi ?

Bu konuyla alakalı %100 gerekli veya gereksiz demek çok doğru olmaz. Fakat şunu belirtelim ki AMP kullanıcı deneyimi için yapılacak bir çalışmadır. Dolayısıyla kullanıcı için hazırlanmış sitelerde mobil kullanıcılar için AMP uygulanmasının bir zararının olmayacağı kanaatindeyiz. Kurumsal web siteler için bu konuyu tecrübe etmeye devam ediyoruz. Çalışma bitiminde de elbette detaylı bir yazı kaleme alarak veya bu içeriğimizi güncelleyerek bunu sizlerle paylaşacağız.

Bu Yazıya Siz De Katılın