Google Disavow Aracı Nedir ?

Google Disavow Aracı Nedir ?
  • 22
    Haz

Bugün biraz teknik bir konu hakkında bilgi vereceğiz. Google Disavow aracı web masterları, web master adaylarını, SEO danışmanlarını aslında direk ilgilendiren bir konu. Web tasarım ve seo konularında aslında önemli bir konu fakat çok fazla dikkate alınmıyor diyebiliriz.

Son dönemlerde internette gezinirken bazı web site sahiplerinin ani sıralama kaybı yaşadıklarını sıklıkla görüyoruz. Bunun site içinde nedenleri olduğu gibi site dışarısında da nedenleri var. Disavow aracının kullanılmaması da aslında bu sebeplerden birisi. Dolayısıyla bu aracı titizlikle kullanmanızı öneriyorum.

Disavow Aracı Ne İşe Yarar ?

Google’da sıralamanıza zarar verecek kasıtlı girişimlerin olabileceği gibi istemediğiniz backlinklerin de sitenize sağlandığını görebilirsiniz. Bu backlink analizi sonucunda sitenize zarar verdiğini düşündüğünüz, ücretli alınmış veya istemediğiniz backlinkleri yasaklayabilirsiniz. Bu Google’a benim bu linkle hiçbir bağım yok, dikkate alma demenin bir diğer adıdır.

Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle bunun için web sitenizin Google Search Console’a eklemeniz gerekiyor. Sonrasında ise Google Disavow Aracına giriş yapın. Burada web sitenizi seçerek ilerleyin. Dosya ekleme kısmına geldiğinizde ise daha önceden hazırlamış olduğunu .txt (Metin Belgesi) uzantılı dosyanızı ekleyin. Böylece yukarıda belirttiğimiz backlinleri Google’a bildirmiş olacaksınız.

Disavow Listesi Nasıl Hazırlanır ?

.txt dosyasını hazırlarken de yapmanız gerekenleri kısaca özetleyelim. Bir backlink analizi yaptınız ve linkleri tesbit ettiniz. (Şayet backlink analizi için profesyonel araçlarınız yoksa Google Search Console üzerindeki Sitenize Bağlantılar kısmını kullanabilirsiniz.) Sonrasında ise bu linkleri yeni bir metin belgesi açarak aşağıdaki formatta ekleyin. Her satırda bir web sitesi olacak bunu belirtelim.

domain:siteadi.com
domain:siteadi:net

Bu şekilde kullanımın haricinde yapılan yanlış eklemeler de Disavow listenizi eklerken zaten size bildiriliyor. Bu hataları da dikkate alarak işlem yapın. Bitirmeden ufak bir bilgi daha verelim ; listeyi güncellerken tüm işlemi baştan yapmanız gerekiyor. Dosya yükleme yerine geldiğinizde eski dosyanızı görüyor olacaksınız. Bu dosyayı silin ve sonra yeni dosyayı yükleyin.

Not : Disavow listenize ekleyeceğiniz siteleri ince eleyip sık dokuduktan sonra ekleyin. Sitenize fayda sağlayan backlinkleri engelleme riskini kesinlikle gözardı etmeyin.

Bu Yazıya Siz De Katılın