Google Dostu Web Tasarım

Google Dostu Web Tasarım
  • 12
    Eki

Web tasarım yapmaya karar verdiğiniz zaman artık dikkat etmeniz gereken kuralların başında web sitenizin Google dostu olması geliyor. Gelişen teknolojik altyapılarla birlikte başta Google olmak üzere arama motorlarına web sitenizi sevdirmeniz tabiri caizse oyunu onların kuralına göre oynamanız gerekiyor. Peki Google dostu web tasarım yapmak istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz ?

Aslında bu işin temelinde (SEO‘nun da temelinde ) web sitesini yaparken arama motorları için değil ziyaretçiler için yapmak yatıyor. Ziyaretçilerinize istediği bilgileri vermeniz gerekiyor. Yani kullanıcı sitenize geldiği zaman eli boş dönmemeli. Site içinde istediği bilgiye de rahat olaşabilmeli. Ama bu noktada bazı teknik kriterler devreye giriyor. Dolayısıyla siz web sitenizi ziyaretçiler için yaparken bu teknik kurallara da dikkat etmeniz gerekiyor.

– Öncelikle sitenizin link yapısı Google‘a kendini anlatabilmeli. Rakamlarla ya da karmaşık harflerle bir likten ziyade başlığınızı içerecek bir link yapısı oluşturun. Mesela; …/cat/12456.htm değil de …./blog/web-tasarim/ gibi.

– İçerikleriniz resimlerle olmasın. Yani yazacağınız yazıları resimlere yazıp bu resimleri sayfanızda paylaşmayın. Özellikle one-page web tasarımlarda kullanılan bu yöntem Google’ın sizi anlamaması için başlıca nedenler içinde yer alıyor.

– Meta açıklaması bulundurun. Site kodları içinde sitenizin açıkmasını mutlaka bulundurun. Tek cümleyle çok detaya kaçmadan ana konuyu bildirmeniz Google’ın sizin ne iş yaptığınızı bilmenizde oldukça yardımcı olur.

– Robot dosyası ve site haritası bulundurun. Robot dosyası kısaca arama motorlara, botlarının sitenizde ne yapıp ne yapmayacağını bildirebileceğiniz dosyadır. Boş da olsa bulundurun ama daha önemlisi Google site haritası ekleyip bunu Google’a bildirin. Bu konuda teknik desteği bizden ücretsiz alabilirsiniz.

– Resimleri Google’a tanıtın. Resimleri alt etiketiyle arama motorlarına tanıtın. Böylece Google görsellerde de yer alabilir ve böylece ziyaretçi çekebilirsiniz.

– W3 standartlarına uygun bir kodlama yapın. Bu biraz yazılımsal tarafı ilgilendiriyor. Çok karmaşık gelebilir ama en azından hataları olabildiğince azaltın.

Yukarıda ufak açıklamalarla belirttiğimiz noktalar arama motorlarının web sitenizi tanıması için önemli bazı başlıklar. Bu noktalara web sitenizde dikkat etmenizde fayda var. Web tasarım hakkında teknik bilgiye sahip değilseniz bu kriterlerin sitenizde olup olmadığı konusunda bizden ücretsiz yardım alabilirsiniz. Bize detaylı bir mail göndermeniz ya da telefonla ulaşmanız yeterli.

Bu Yazıya Siz De Katılın