Google Penguin 4.0 Güncellemesi

Google Penguin 4.0 Güncellemesi
  • 4
    Eki

Google Penguin güncellemesi resmi olarak kısa zaman önce duyuruldu. Bu güncellemeyle alakalı hareketlenme ise yaklaşık 1 aydan fazladır var. Bu yazımızda sizlerle Penguin 4.0 güncellemesinin getirdikleri ile web site sahiplerinin ne yapıp yapmaması gerektiği konusuna değineceğiz.

Google Penguin 4.0’da Neler Değişti

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor : Bu güncellemeyle birlikte Google alışılmışın dışında bir yapıyla ve güncellemeyle bu kez karşımıza çıktı. Bu da gerçek zamanlı etkileşim. Kısaca özetlersek artık yapılan SEO çalışmalarının etkisini görmek için uzun süre beklemeyeceksiniz. Yaptıklarınız olumlu veya olumsuz ise anında doğru orantıda tepki ile karşılaşacaksınız.

Yukarıda belirttiğimiz bu düzenlemelerin yanı sıra spam yapan siteler de bu güncellemeden nasibini er ya da geç alacak. Bunun yanı sıra black hat seo denilen tekniklerle Google’da yükselmeye çalışanların ise artık pek şansı yok gibi duruyor.

Sıralama mı Kaybettiniz ?

Bu güncellemenin getirdiği dalgalanma ile birlikte bir çok web sitesi varolan konumlarını kaybetti. Bunların büyük bir çoğunluğu düşüş yaşarken yükseliş yaşayanlar da oldu. Bu noktada sitem sıra kaybediyor diye düzenli olan çalışmada anormal değişikliklere gitmeyin. Normal seyrinizde kararlı olarak sabredin ve aşağıdaki açıklamaya göz atın.

Neler Yapılmalı ?

Bu güncellemeden fayda sağlayarak çıkmak için daha önce sitenize verilmiş zararlı backlinklerden kurtulun. Bu size sıra kaybettirecektir. Zararlıdan kastımız +18 gibi siteler değil elbette. Sektörünüzle alakalı olmayan ve sırf almak için alınmış olan backlinkler de bu kategoriye girer. Bu kurtulma işleminin yanı sıra doğru bir backlink çalışmasıyla da bu açık kapatılabilir. Şunu da unutmayın ; backlinkin çokluğundan ziyade kalitesi önemli.

Bu kısım önemli, şimdiden belirtelim de 🙂 Sitenizi daima güncel tutun ve kullanıcıya yönelik hazırlayın. Püf nokta bizce bu. Kullanıcıya değer verirseniz Google bu değeri boş çevirmez. Komşuya verilen dolu tabak misali, emin olun size boş gelmez.

Bu Yazıya Siz De Katılın