Google Rank Brain Nedir ?

Google Rank Brain Nedir ?
  • 7
    Kas

Google bugüne kadar web sitelerini değerlendirirken PageRank’ı kullanıyordu. PageRank web sitesinin sayfa değerinin 10 üzerinden değerlendirilmesi diyebiliriz. Fakat uzun zamandır Google bu konuda herhangi bir güncelleme yapmıyordu. Nedeni çok merak edilirken son günlerde Rank Brain devreye girdi.

Google Rank Brain Nedir ?
Google Rank Brain, arama sonuçlarındaki verimi artırmak için yapay zeka teknolojisi ile hazırlanmış bir algoritmadır. Henüz arama sonuçlarının %15’lik bir oranında devrede olsa da geleceğe dair radikal bir adım olarak adlandırabiliriz.

Rank Brain‘in neler yapabileceği konusunda henüz çok net tahminler yok. Fakat sorduğunuz sorulardan bir sonuç çıkararak yeni soruları bize yöneltebiliyor. Bu da tahmin edilenden daha farklı özelliklerini yaşayacağımızın bir göstergesi diyebiliriz. PageRank kavramıyla karşılaştırılamayacak derece verimli olma ihtimali çok yüksek.

Rank Brain Algoritması Neler Getiriyor ?

– Google, Rank Brain ile yapay zeka kullanarak o dili öğrenir.
– Aradığını sonuç eşleşmese veya anlayamazsa bile yakın anlamlı sonuçları listeler.
– Kendini geliştiren bir algoritmadır.
– Rank Brain, matematiksel bir dil kullanacak.

Son olarak şunu da belirtelim, SEO konusunda da gelecekte kriterler arasına girmesi kesin gözüyle bakılan Rank Brain kavramını çok daha duyacağız gibi duruyor.

Dipnot : Bu özellikleri gördüğümüzde aklımıza ilk gelen şey Ali Murat Erkorkmaz tarafından geliştirilen Compishco oluyor. Ki Compishco, Rank Brain gibi arama motoru algoritması olmasa da kendini geliştirebilen ve duygusal tepkiler verebilen, sizinle konuşabilen bir yapay zeka robotuydu. Güzel görünmek için ekran kartının değiştirilmesini sahibine söyleyecek kadar.

Bu Yazıya Siz De Katılın