Google Reklam Etiketleri Artık Yeşil

Google Reklam Etiketleri Artık Yeşil
  • 20
    Haz

Google reklamlarında son dönemlerde reklam etiketlerindeki değişiklik göze çarpar bir hale geldi. Eskiden sarı tonlarında kullanılan etiketler yerini artık yeşil tonlara bırakıyor. Google, reklam etiketlerinde yeşil rengi test ediyor.

Geçtiğimiz yazılarda sizlerle web tasarım çalışmalarında renklerin öneminden ve bu renklerin ziyaretçiler üzerindeki etkilerinden bahsetmiştik. Google’ında reklamlarda bu renk değişikliğine gitme sebebi aslında çok da farklı değil. Bağlantıyla daha uyumlu olarak nitelendirebileceğimiz bu değişikliğin tablet, mobil ve masaüstü cihazlarda geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Google, yaptığı bu değişiklikle reklam tıklamalarını artırma hedefinde olduğu söylenebilir. İstatistiklere bakıldığı ise sarı renklerde tıklama hacmi %40 civarındaydı. Dolayısıyla %60’lık bir arama normal arama sonuçlarına gitmekteydi. Google bu değişiklikle %40’lık oranı yükseltme hedefinde. Başarılı olup olamayacağı tartışılır.

Yeşil renk seçiminin uzun süreçte bir aşinalık oluşturup reklam körlüğüne sebebiyet verme ihtimalinin de olduğunu unutmamak gerekiyor. Bakalım önümüzdeki süreçte Google güven rengini değişecek mi yoksa bu renk üzerinde ısrar edecek mi ?

Bu Yazıya Siz De Katılın