Google Search Console Nedir ?

Google Search Console Nedir ?
 • 28
  Şub

Kendi blogumuza bugün göz atarken Google Search Console‘un ne olduğu ile alakalı bilgi paylaşmadığımızı farkettim. Bazen iç içe olduğumuz konuları dahi paylaşmayı unutabiliyoruz 🙂

Google Search Console ; Google tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetle birlikte web site sahipleri veya profesyonel web tasarım hizmeti sunanlar arama sonuçlarında sitelerinin nasıl yer aldığını görebilir, izleyebilir ve bazı özellikleri bu panel üzerinden yönetebilir. Fakat Google’ın web sitenizi farketmesi için bu hizmetin kullanılması şart değildir.

Neden Search Console Kullanmalıyız ?

Bu panelin web site sahiplerine sunduğu kolaylıkların yanı sıra kullanılmasını tavsiye ettiğimiz özellikleri de var. Bunları maddeler halinde paylaşalım sizinle.

 • Web sitenizdeki site içi hataların bir kısmını görebilirsiniz (Aynı başlıklar, açıklamalar vs.)
 • Spam işlemi uygulanırsa bu panel üzerinen bunu farkedebilir ve önlem alabilirsiniz.
 • Site haritanızı Google’a bildirebilirsiniz.
 • Search Analytics ile tahmini sıralamalarınızı (anahtar kelime bazlı da) inceleyebilirsiniz.
 • Sitenize bağlantı veren sitelerin listesini buradan bulabilirsiniz.
 • Google Bot sitenizi tararken karşılaştığı hataları görebilirsiniz. (404 uyarısı veren ve ulaşılamayan sayfalar gibi.)
 • Dizinden kaldırılmasını istediğiniz URL’ler için talepte bulunabilirsiniz.
 • Mobil kullanılabilirlik ile alakalı durumunuzu ve hataları kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda sizlerle Search Console’un kullanılan temel özelliklerden bahsettik. Bu özelliklerin bazıları kendi içinde daha detaylı raporları sunabilme kabiliyetine sahip olduğunu da belirtelim.

Search Console’un Faydası Nedir ?

Google Search Console‘un web site sahiplerine sunduğu en önemli fayda web sitesinde meydana gelen hatalardan en kısa sürede haberdar olmasını sağlamasıdır. Bu sayede ortaya çıkan hataya en kısa sürede çözüm üretilebilir. Örneğin manuel spam işlemlerinde erken bilgi sahibi olmak oldukça önemli.

Search Console sitenizi arama motorları için ayarlarmanızda size yardımcı olan bir araçtır. Web sitenizi doğrulayarak raporlarınıza erişebilirsiniz. Search Console kaydı için : Google Search Console Yeni kayıt olacak olan kullanıcılar için raporların hemen yansımayacağını ve bir süre (1-2 gün) beklemeleri gerektiğini de belirtmiş olalım.

Bu Yazıya Siz De Katılın