HTTPS için (SSL) Geçiş Rehberi

HTTPS için (SSL) Geçiş Rehberi
  • 13
    Oca

Güvenlik sertifikasının yani SSL’in web siteleri için artık bir sinyal olduğunu biliyoruz. Fakat bu bir zorunluluk mudur derseniz e-ticaret siteleri haricinde değil. İlerleyen dönemlerde durum ne olur elbette bilemeyiz fakat bu yazımızda sizlerle SSL’in SEO’ya etkisi olduğuna inanıp da https link yapısına geçmek isteyenler için mini bir SSL geçiş rehberi paylaşacağız.

Burada SSL’in ne olduğundan bahsetmeyeceğiz. Şayet bu konuda bilginiz yoksa SSL Sertifikası Nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.

SSL’e Geçişte Hangi Adımları İzlemeliyim

1. adım olarak bir SSL sertifikası satın almanız gerekiyor. Hosting hizmeti aldığınız firmadan satışı varsa bunu sağlayabilirsiniz. Kurulum noktasında da sizlere yardımcı olacaklardır. SSL sertifikasını aldıktan sonra ise site içerisinde link yapınızın artık SSL sertifikalı haline yani https ye geçirilmesi gerekiyor.

2. adım da burada başlıyor. Özel yazılım kullanıyorsanız yazılım destek ekibinizle bu durumu görüşmeniz gerekebilir fakat kendi kullandığınız CMS sistemlerinde ise site ayarlarından site ve yönetim paneli linkinizi http’den https’ye çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra ise linklerin hata vermemesi için yapmamız gereken düzenlemeye geçebilirsiniz.

3. adımda .htaccess dosyanız üzerinden 301 yönlendirmesi yaparak arama motorları tarafından bugüne kadar indexlenen http’li linklere tıklandığında aynı sayfanın https’li şeklini açmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodu uygulayabilirsiniz. (Kodun çalışması için sunucudan mod_rewrite özelliğinin aktif olması gerekiyor. Aşağıdaki kodun çalışmaması durumunda farklı varyasyonlardaki kod gruplarını deneyebilir, hosting firmanızdan destek alabilirsiniz.)

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Yönlendirme işlemini de bu şekidle yaptıktan sonra artık durumu Google’a bildirmek kaldı. Geçiş esnasında en çok unutlan ya da dikkat edilmeyen detayların başında geliyor sıradaki madde, bunu da belirmiş olalım.

4. adımda ise Google Search Console üzerinden https’li yeni mülk kaydınızı yaparak güncellenmiş şekilde yeni site haritanızı mutlaka gönderin. Şayet Console üzerinden daha önce http linkli olan siteniz için link engelleme gibi işlemler gerçekleştirdiyseniz aynı işlemlerin https için de gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Geçiş İşleminden Sonra Ne Yapmam Gerekiyor ?

Geçiş işleminin başarılı bir şekilde olup olmadığını mutlaka test edin. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Google’da bulunan linklerinizi deneyerek https’li sayfaya yönlendirilip yönlendirilmediğinden emin olun. httpstatus.io adresinden de https durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

SSL ile alakalı daha önce soru cevap bölümünden gelen soru ve cevabı inceleyerek de fikir edinebilirsiniz : Web Tasarımda SSL Gerekli Mi ?

Bu Yazıya Siz De Katılın