İçerik Pazarlaması Nedir ?

İçerik Pazarlaması Nedir ?
  • 15
    Kas

Tanım olarak baktığınızda içerik pazarlaması belirli bir hedef kitleye ilgileri doğrultusunda fayda sağlayacak bilgileri sürekli sunarak gelir elde etme yöntemidir. Fakat bu yöntem bizim ülkemizde çoğu zaman yanlış anlaşılmakta. Son dönemlerde bir çok forumda bu konu ile alakalı ortak bir söz paylaşılıyor : Content is King ! Yani kaliteli içerik ve bu içeriğin pazarlanma şekli bu işin en önemli parçası.

İster kurumsal olsun ister kişisel bir blog, bir web sitesini yayına alırken web site sahipleri nasıl çok fazla ziyaretçi çekerim diye alakasız alakasız ve sadece trafik elde etmek için içerikler oluşturmaya başlıyorlar. Fakat aradan bir süre geçtiğinde geri dönüp analizleri incelerlerse o içeriğin web sitesine hiçbirşey kazandırmadığını da zaten görürler. Hatta ve hatta o sayfaya gelen ziyaretçilerin tepkilerini de ölçerlerse (sayfada geçirilen zaman gibi) ne demek istediğimizi daha net anlamış olacaklardır.

İçeriğin Temel Kuralı : Kalite ve Süreklilik

Biz bu konuda içeriğin çokluğundan çok niteliğinin üst düzeye çıkarılması taraftarıyız ve bunu tavsiye ediyoruz. Çünkü ziyaretçiler bir web sitesini arama sonucunda ziyaret ettiklerinde orada aradıkları şeyi bulmak isterler. Anahtar kelimelerle boğulmuş, cümlenin noktasının nerede olduğu belli olmayan ve sadece arama sonuçlarında üst sıralama çıkmak için hazırlanan içerikler kullanıcı için kötü bir deneyimden öteye geçmez. Bu şekilde yapılan bir içerik pazarlaması da aynı zamanda marka değerine de zarardır. Fakat içerikte kaliteye önem verip bilgi anlamında ziyaretçilerinize birşeyler katarsanız bu sizin tekrar ziyaret edilme sebepleriniz arasında yer alabilir rahatlıkla.

İçerik Sadece Yazarak Mı Pazarlanır ?

İçerik pazarlamasının farklı yolları bulunuyor. İçerik yani web sitemizde yazdığımız yazılar sadece bu maddelerden birisi. Bunun haricinde içerik pazarlmasında infografik, video, fotoğraf, e-kitaplar gibi öğelerden de kesinlikle faydalanılması gerekiyor. Büyük firmaların reklamlarını incelediğinizde bir ürünü size tanıtmak veya satmak için eskiye göre daha farklı yöntemler izlendiğini göreceksiniz. Soğuk bir kola içmek için 1 dakikalık bir tatil videosu izlememizin nedeni ne olabilir sizce ? Ya da sonunda ayran içilen piknik senaryoları ?

Yukarıdaki saydığımız yöntemler ayrı ayrı değinilecek konular aslında. Zaman içerisinde de bunlara örneklerle yer vereceğiz. Bu içeriğimizde yazı üzerinde dursak da tek yöntemin bu olduğunu unutmamak gerekiyor. Fakat işin temeli ve gerçeği şu ki hangi yöntemi belirlerseniz belirleyin ortaya kaliteli ve süreklilik arzeden işler çıkarmanız gerekir. Karşılığını zaten hedef kitlenizden alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın