İnternet Reklamlarında Maliyetlendirme

İnternet Reklamlarında Maliyetlendirme
  • 30
    Kas

İnternet üzerinden reklam çalışması yapmaya karar verdiğinizde temel olarak sizi iki tane konu bekliyor : Geri dönüşüm ve maliyet. Bu konuda internet reklamcılığında maliyetlendirmenin nasıl olduğundan ve bu maliyetlendirme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İnternet reklamcılığının en fazla kullanılan kanallarından biri Adwords’dür. Bu maliyetlendirme yöntemleri içerisinde Adwords maliyetlendirme yöntemleri de elbette yer alacak.

Maliyetlendirmelere geçmeden önce geri dönüşümle alakalı kısaca şunu belirtelim konuyla alakalı olarak ; doğru yöntemlerle oluşturulmuş bir maliyetlendirme stratejisi geri dönüşüme de olumlu olarak katkı sağlayacaktır. Peki bu doğru maliyetlendirme yöntemleri nelerdir?

Aksiyon Başına Maliyet – CPA (Cost-Per-Action)

Bu yöntem internet reklamcılığının en çok kullanılan yötemleri arasında yer alıyor. E-ticaret sitelerindeki satış işlemlerinin gerçekleşmesi veya üyelik/sipariş formları gibi formlardaki aksiyon başına maliyetlendirme yöntemidir. Bu yöntem reklamverenler tarafından en fazla tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu yöntemle birlikte reklamveren sadece kullanıcının tıklaması üzerinden bir geri dönüş elde ettiği takdirde ödeme gerçekleştirir. Koşul olarak da ziyaretçinin üye olması, form doldurması, satın alması gibi yöntemler belirlenebilir.

Tıklama Başına Maliyet – CPC (Cost-Per-Click)

Google Adwords kampanyalarında en sık kullanılan tıklama başına maliyetlendirme seçeneği önceden belirlenmiş bir ücret ile maliyetlendirilir. Bu birim tıklama başına maliyet olduğu gibi toplam tıklama başına olarak da anlaşılabilir. Örneğin; Google Adwords reklam kampanyasında anahtar kelimeniz için tıklama başına maliyetiniz 2 TL ise ve günlük bütçeniz 20 TL ise bu anahtar kelimeye ortalama 10 tıklama ile bu bütçeyi harcayabilirsiniz.

Bin Gösterim Başı Maliyet – CPM

Bu ödeme yöntemi CPM (Cost-Per-Mille) olarak bilinir. Verilen reklamın 1000 kez gösterimi sonrası ödeme gerçekleşir. Bu bin kullanımlı reklamlarda ne kadar tıklanılıp tıklanmadığı önemli değildir. Marka değerini artırmak veya ürün reklamlarını daha fazla kitleye ulaştırmak için sık kullanılan reklam çeşididir.

Hedef Bin İzlenim Başına Maliyet (CPTM)

Cost Per Targetted Tousand Impressions da diyebiliriz. Bin gösterim başına maliyetle aynı mantıkta çalışır fakat bu yöntemde kriterler belirlebilirsiniz. Örneğin 35-40 yaşında olanlar veya Ankara’daki erkek ziyaretçiler gibi.

Yukarıdaki reklam maliyetlendirme yöntemlerinin karma kullanımı da mümkündür. Bu kullanıma hybrid model de denilir. Hangi reklam modelinin size uygun olduğunu belirlemek için reklam hedeflerinin ve müşteri kitlenizin davranışlarının saptanması gerekir. Ondan sonra internet reklamlarında doğru maliyetlendirme ile hedefe ulaşmak mümkün olabilir.

Bu Yazıya Siz De Katılın