iPhone E-Mail Kurulumu Nasıl Yapılır ?

iPhone E-Mail Kurulumu Nasıl Yapılır ?
  • 17
    Eki

Son dönemlerde mail kurulumuyla alakalı gelen talepler üzerine mobil cihazlara e-posta kurulumun nasıl gerçekleştirildiğini görsel öğelerle destekleyerek anlatacağız. Bu yazımızda Apple’ın iPhone cihazları için e-mail nasıl kurulur sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz olacacağız.

Öncelikle telefonun ana menüsünden Ayarlar > Mail > Hesaplar yolunu izleyerek mail hesaplarınızı görüntüleyebileceğiniz ekrana gelin. Daha sonra Hesap Ekle butonuna tıklayın ve gelen ekrandan Diğer seçeneğine geçiş yapın. Buraya kadar anlattığımız durum aşağıdaki görselde 1. 2. ve 3. sırada yer almaktadır.

2. görselde de yer aldığı gibi Diğer seçeneğine tıkladıktan sonra Yeni Hesap diye açılan sayfada istenilen bilgileri giriniz (4. görsel). Sonraki diyerek 5. görsele geçin ve buradaki bilgileri giriniz. Bu kısımda yer alan gelen ve giden sunucu bilgilerini hosting sağlayıcı firmanızdan talep edebilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre kısmı ise mail adresiniz ve şifresi olarak giriniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu ki ; mail adresinizin tamamını bu alana girmeniz gerekiyor. Yani mail adresiniz info@siteadi.com ise kullanıcı adınız da aynen budur. Bazen kullanıcılar @ kısmından sonraki kısmı girmeyi unutuyor. Bu şekilde olursa e-mail kurulumunuz tamamlanamaz.

Gerekli alanları girdikten sonra Kaydet’e tıklayın. Sunucu kimliğiyle alakalı çıkabilecek uyarıda ise Sürdür seçeneğine tıklayın.

Mail adresinizin kurulumu tamamlanmış olacaktır. Aşağıdaki görselleri inceledikten sonra yeni nesil cihazlarda Gönder/Al problemi meydana çıkarsa diğer görseldeki anlatımımızdaki düzenlemeleri uygulamanız problemi çözmede yardımcı olacaktır.

iphone-mail-kurulumu-1
Evet yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı cihazlar Gönder/Al sırasında hata veriyorsa (iPhone 6/6S modellerinde bu durum meydana gelebiliyor.) aşağıdaki düzenlemeleri de uygulayın.

Ayarlar > Mail > Hesaplar yolunu izleyerek ilgili maili bulun ve 7. görseldeki İleri Düzey ayarlarına girin. Bu kısımda SSL aktif ise SSL’i kapatın (Web sitenizde SSL kuruluysa zaten Gönder / Al işleminde herhangi bir problemle karşılaşmazsınız). Portlarda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz genelde. Fakat sunucu kaynaklı bir port değişikliği varsa bu verileri de hosting sağlayıcı firmanızdan istemeyi unutmayın.

iphone-mail-kurulumu-2

Evet böylece iPhone E-Mail kurulumu nasıl yapılır sorusuna bu yazımızda detaylı bir cevap vermeye çalıştık. Bu ayarlamalara rağmen halen mail kurulumuyla alakalı problem yaşıyorsanız bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Son cümle olarak kısa bir not da düşelim : Apple iPhone mail uygulamasında köklü değişikliklere gitmediği için yukarıdaki anlatım görsel farklılıkları olsa da genel mantık olarak tüm iPhone modelleri için uygundur.

Bu Yazıya Siz De Katılın