İstatistiklerle Mobil Tasarımın Önemi

İstatistiklerle Mobil Tasarımın Önemi
  • 6
    Haz

Geçmiş yıllarda bir web tasarım çalışması değerlendirilirken sadece bilgisayarda görünen iyi bir tasarım ve düzenli bir html yapısı dikkate alınırdı. Ama değişen teknolojiler nedeniyle artık tablet için ayrı mobil için ayrı bilgisayar için ayrı tasarımlar göz önüne alınmaya başladı. Hem artık bu tasarımların olmasının yanı sıra etkili olması da önem arzediyor.

Bir web sitenizin cep telefonuna veya tablete kısacası mobil cihazlara uyumlu olmasının ziyaretçi sayınızı artıracağı şüphesiz. Bu nedenle bu gereklilik en kısa zamanda yerine getirilmeli. Peki ziyaretçilerin geneline bakıldığında araştırmalar neler söylüyor biraz da buna bakalım.

Mobil İnternet Kullanım İstatistikleri

  • 2013 ve 2015 yıllarının tamamını kapsayan bir araştırmaya göre ziyaretçilerin internet kullanımında tablet cihazlara eğilimi %30 artış gösterdi.
  • Aynı yıllarda mobil kullanımdaki artış ise tablete baya bir fark atmış gibi duruyor. Cep telefonundan internet kullanımındaki artış ise %78 leri buldu.
  • Bu yıllar arasındaki bir istatistik de mobil cihazların kullanımının artmasının masaüstü cihazlara yaramadığını gösteriyor. Çünkü mobil kullanım arttıkça insanlar masaüstü cihazlardan uzaklaşıyor. Ama masaüstü cihazlar şimdilik vazgeçilebilir değil bunu unutmamak lazım. Çünkü düşüş oranı sadece %1.
  • Her 3 cep telefonunun 2’sinde internet kullanıldığı belirlenmiş. Ayrıca akıllı telefon kullanımı da tuşlu telefonların papucunu dama atmış görünüyor. İnternete bağlanmak için telefon değiştirildiği zaten gözle görülür bir gerçek.
  • En ilginç veriyi ise sona bıraktık ; 18 yaşı üzerinde olanların yüzde 13’ü internete sadece mobil cihazlardan giriyor. %11’lik bir kısım ise masaüstü bilgisayarı tercih ediyor. Geriye kalan %76 ise hem masaüstü cihazları hem de mobil cihazları kullanıyor.

Yukarıdaki verilerden ortaya çıkan net birşey var : Mobil kullanım artık çok önemli. Ama bu web tasarımda masaüstü önemini kaybediyor diye şimdilik yorumlanamaz. Bu oranların 2020’ye kadar daha farklı bir hal alacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle yapılan web tasarım çalışmalarının tamamı mobil sistemler üzerine şekilleniyor, masaüstünü hiçe saymadan.

Bu Yazıya Siz De Katılın