Kullanıcı Deneyimi Nedir ?

Kullanıcı Deneyimi Nedir ?
  • 27
    Ara

Kullanıcı deneyimi kısaca web sitenize giren ziyaretçilerin geçirdiği zamanı kaliteli ve verimli hale getirebilmek için yapılan çalışmaların bütünüdür. Günümüz web sitelerinde henüz bu yönde yapılan çok az çalışma var fakat geleceğin sistemi bu deneyimler üzerine kuruluyor diyebiliriz. Arama motorlarının son dönemde yaptığı değişiklik ve güncellemelerle birlikte bunu net bir şekilde görüyoruz.

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Değerlendirilmeli

Kullanıcı deneyimini değerlendirirken bazı başlıklara dikkat ederek değerlendirmek kriterleri belirlemek açısından önemli. Bu başlıklar ise şöyle ; tasarım, fayda, kullanılabilirlik, yeterlilik. Bu maddelerden kısaca bahsedelim.

Tasarım

Hizmete sunulacak servisin (bu bir web sitesi de olabilir, bir uygulama da) hizmet sunduğu alana göre tasarım kriterlerinin oluşturulması gerekiyor. Kurumsal web sitesinde tercih edilecek olan renklerle bir ana okulu web sitesinde tercih edilecek olan renkler aynı olmaz elbette. E-ticaret sitelerinde ise tasarımın kullanıcıların alışkanlıkları dikkate alınarak yapılmasında fayda var.

Fayda Sağlama

Web sitenizin tasarım aşamasını doğru projelendirdikten sonra ziyaretçilerinize fayda sağlama aşamasını şekillendirebilirsiniz. Burada tasarımdan ziyade içerikten bahsediyoruz elbette. Kullanıcı deneyimi değerlendirilirken ziyaretçinin girdiği web sitesinde geçirdiği süre de önemli. Bu nedenle içerik sağlıyorsanız ziyaretçiyi sitenize çekmek amacıyla değil bilgi olarak faydalı şeyler paylaşmayı hedefleyin. Hiçbir ziyaretçi girdiği sayfada sadece anahtar kelimelerin olmasından ya da iş olsun diye yazılmış yazılardan hoşlanmaz.

Kullanılabilirlik & Yeterlilik

Bu iki maddeyi bir başlıkta inceleyebiliriz. Kullanılabilirlik ilk defa web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının istediğine en kolay şekilde ulaşmasını sağlamanızla doğru orantılı. Eski dönemde bazı webmasterlar köprü sayfalarla ziyaretçiyi 5-6 adımda hedefe ulaştırıyorlardı. Açıklama olarak da sitede fazla zaman geçirilmesi belirtiliyordu. Fakat kullanıcıların mobile yönelmesiyle birlikte bu görüş tarih oldu. Artık en kısa yoldan erişim gerekiyor. Yeterlilik ise web sitenizin bütünün kullanıcı tarafından yeterli bulunmasını ifade ediyor. Yani bir sofrada tüm yemekler var ama ekmek için fırına gitmeniz gerekiyorsa yeterlilik kriterine uymuyorsunuz diyebiliriz.

Kullanıcı Deneyimi ile Alakalı Fikir Alın

Şayet kullanıcı deneyimi noktasında uzman bir çözüm ortağınız yoksa veya bu işi kendim halletmek istiyorum diyorsanız kendinizi kullanıcı yerine koyarak düşünmek tek başına yetmez. Örneğin bir web sitesi yaptınız, yayına almadan önce etrafınızdaki kişilerden fikir ve tavsiye alın. Meşhur bir söz var : Unutmayın hiçbir ben biz kadar akıllı olamaz diye. Ne kadar fazla kişiden fikir alırsanız o kadar fazla fikriniz olur ve bunları harmanlayıp değerlendirerek geliştirebilirsiniz projenizi.

Bu Yazıya Siz De Katılın