Long Tail Anahtar Kelimeler Nedir ?

Long Tail Anahtar Kelimeler Nedir ?
  • 22
    Kas

Long Tail Keywords olarak SEO çalışmalarında adı sıkça geçen bu kavram genel anlamı ile hedef kelimeden ziyade kelime gruplarının hedeflenmesi üzerine kuruludur. Yani siz ayakkabı satıyorsanız ayakkabı kelimesinde pazaryerleri dahil bir çok e ticaret sitesinin içerisinden çıkmanız çok zor. O zaman farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Tam bu noktada da karşımıza hedeflenecek long tail anahtar kelimeler çıkıyor.

Long Tail Keywords Kullanımının Faydaları Nelerdir ?

Bu şekilde bir strateji belirlemiş olmanız ve doğru anahtar kelimeleri tesbit etmeniz durumunda her anahtar kelime için rekabeti daha az bir ortamda bulunacaksınız. Örneğin siz “spor ayakkabı” yerine “mavi erkek spor ayakkabısı” anahtar kelimesine çalışma yaptığınızda rekabet az olduğu için sıralamalarda üstlerde yer almanız çok daha rahat. Bu noktada şunu diyebilirsiniz “Ayakkabı kelimesini ayda 90.000 kişi arıyor diğerini ise 2.000 “. Doğru fakat şunu atlamamalısınız : Siz 90 binlik bir rekabetin içerisinden %1 dahi alamayabilirsiniz. Fakat 2 binlik rekabetin içinden %40 alabilirsiniz. Bir de düşük rekabete sahip 20 tane anahtar kelimeniz olduğunu düşünün. O zaman daha fazla karlı çıkacağınızı göreceksiniz.

Bu Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirleyebiliriz ?

Öncelikle kendi sektörünüze çok hakim olmanız gerekiyor. İnternet satışlarını analiz edip müşteri davranışları hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Böyle bir çalışma yapıp bir liste çıkardığınızı varsayalım. Listenizde 70 tane long tail anahtar kelime varsa Google anahtar kelime planlayıcı üzerinden bu anahtar kelimelerin aylık ortalama anahtar hacmini çıkarmanız gerekir. Bir sonraki aşamada da düşük olan aramaları eleyerek size satış noktasında veya hizmet sunuyorsanız hizmet noktasında fayda sağlayacak kelimeler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu noktada şunu aklınızdan çıkarmayın : Bazı kelime grupları farklı alanların ilgisi içindir. Mesela “spor ayakkabı satın al kelime” grubu bir alışveriş niteliği taşırken “spor ayakkabısı nasıl yapılır” kelime grubu bir bilgi niteliği taşır. Dolayısıyla anahtar kelime seçimi yapmadan önce de hedefi doğru olarak belirlemenizde fayda var.

Son olarak bir ipucu daha verelim ; anahtar kelimelerinizi tespit ederken rakiplerinizi mutlaka analiz edin. Onların uyguladığı ve başarılı olduğu long tail anahtar kelimeleri belirleyerek daha iyisini daha doğru anahtar kelimelerle yapmaya çalışabilirsiniz. Satış odaklı çalışıyorsanız da rakiplerinizi ve pazaryerlerindeki ürünleri analiz etmek doğru anahtar kelime tesbitinde bulunmanızda yardımcı olur.

Bu Yazıya Siz De Katılın