Mobil Tasarım Neden Önemli ?

Mobil Tasarım Neden Önemli ?
  • 2
    Nis

Son dönemlerde fazlasıyla artan mobil cihazların kullanımı web tasarım uzmanlarını mobil uygulamalara ve web sitelerinin mobil versiyonlarının düzenlenmesine fazlasıyla yöneltmiş durumda. Peki bir kurum olarak web sitenizin mobil tasarımını veya mobil uygulaması olması neden bu kadar önemli ? Bu soruya iki farklı açıdan bakabiliriz. 1. Global reklam piyasası açısından 2. Kullanıcı deneyimi açısından.

Global reklam ve web piyasası açısından baktığımızda: Online reklam piyasasında yaptığı analizlerle bilinen e-Marketer ‘dan gelen son verilere göre mobil reklam yatırımları 2016 yılına kadar ciddi artış gösterecek. Şöyle ki 2014 yılında uluslararası piyasada 43 milyon dolarlık pazar hacmine sahip olan reklam piyasasının 2016 yılında 101, 2018 yılında ise 166 milyon dolara yükselmesi bekleniyor. Böylesine hızla büyüyen bir piyasada ufak bir nokta olmak bile firmanızın gelişimi için mükemmel derecede bir katkı sağlayabilir.

Fakat yukarıdaki verilerin aksine bizi ikinci kısım daha fazla ilgilendiriyor : Kullanıcı deneyimi. Müşterileriniz varsa siz varsınız. Dolayısıyla müşterilerinizin iletişim araçlarına uygun halde onlara görünmek ve en doğru şekilde hizmetlerinizi tanıtmak sizi rakiplerinizden farklı hale getirebilir. Mobil tasarım veya mobil uygulamalar gelecekte şimdikinden daha fazla öneme sahip olacağı muhakkak.

Bir web siteniz varsa mobil kullanımın gösterdiği artışı gözardı etmek açıkçası büyük bir hata olacaktır. Bununla birlikte kullanıcı davranışlarını gözardı eden bir mobil tasarım da çok verimli olamayabilir. Bu yüzden mobil tasarıma geçişe karar verdiğinizde mutlaka kullanıcı deneyimlerini olumlu etkileyecek fikirleri beraberinde değerlendirip, mobil alışkanlıkları da detaylı olarak bilmeniz gerekecek.

Ziyaretçilerin mobil web olmayan web sitelerinde çok fazla vakit geçirmediğini biliyoruz. Bu nedenle bu konudaki değişim sürecini gecikmeden başlatmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Siz De Katılın