One Page Web Tasarım Nedir ?

One Page Web Tasarım Nedir ?
  • 20
    Oca

Web tasarım hizmeti alanında son 4 yıl içerisindeki en köklü farklılıklar arasına giren One Page tasarım adından da anlaşılacağı gibi ” Tek Sayfa ” tasarımları içeriyor. Tabi bu noktada aklınıza şu gelmesin düz bir sayfaya üç beş birşeyler koyup yayınlayınca onepage mi oluyor. Tabi ki hayır. One page temelde birden çok sayfanın tek bir sayfada görüntülenmesini içerir. Üzerinde yine menü seçenekleri, iletişim haritaları, formlar bulunabilir. Kısacası tüm içeriğiniz tek bir linkte.

One page tasarımın linkler içerisinde dolaşıp durulmadığı için ziyaretçi açısından da kullanım kolaylığı sağladığı aşikar. Fakat Google nezdinde olaya bakıldığında SEO açısından farklı yöntemler de bilinenlerin yanında uygulanması gerekebilir. Bu şekilde hazırlanan web sitelerinin en büyük avantajı ise hızdır. Çünkü sayfa geçilerinde tekrar yüklemeye ihtiyaç duymaz ve bir kere yüklenildiğinde tüm içerik kesintisiz olarak iletilir. Bu da diğer sitelere oranla ziyaretçilerin sayfada daha fazla süre geçirmesini sağlar.

Web tasarımda her siteye one page uygundur diyemeyiz. One page tasarımlar projeye göre seçilmeli ve gerçekten o projenin ihtiyacı ise uygulanmalıdır. Sırf tek sayfa tasarım olsun diye uygun olmayan bir projede one page tasarımı kullanırsanız size faydadan çok zararı olabilir. Bu nedenle projelendirme aşamasında tüm detaylar alındıktan sonra uygun ise one page tasarım uygulanmalı.

Mobil kullanımda da oldukça hızlı ve rahat olan bu tasarım çeşidi önümüzdeki aylarda uygun projelerde ülkemizde de daha çok tercih edilecek gibi duruyor.

Bu Yazıya Siz De Katılın