Özgün İçeriğin SEO’ya Etkisi

Özgün İçeriğin SEO'ya Etkisi
  • 13
    Eki

Bilişim sektöründe tepe noktada bulunanların son 10 yılda cümle aralarında vurguladığı temel nokta : Özgünlük. Yani kopya olmayan ve sadece size özel, sizin için hazırlanmış olan içerik. SEO’da bugüne kadar birçok algoritma ve bir çok kriter değişti. Bazıların bazıları önem kazındı bazıları da önemini yitirdi. Fakat değişmeyen tek şey ziyaretçilerinize sunduğunuz içeriğin kalitesi ve özgünlüğü oldu.

Kullanıcı Deneyimine Katkısı

Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının ortak bir hedefi var : Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve memnuniyeti artırmak. Bunun için sapla samanı ayırmaları gerekiyor. Yani ziyaretçilerine değer veren web sitelerini arama motorlarının gözüne girmeye çalışanlardan ayırmak durumundalar. Bunun ana kriteri de web sitesinin ziyaretçilere neyi nasıl sunduğunu irdelemekten geçiyor.

Google Bu Duruma Nasıl Bakıyor

Google botları bir web sitesinin incelerken gerçek ziyaretçi mantığı ile içeriği okuyor. İçeriği okurken de kendi belleğindeki diğer verilerle bu içeriği karşılaştırıyor. Şayet daha önce bu içerik yayınlanmışsa o içeriğin tamamını okumadan sitenizden ayrılıyor. Google’ın bu davranışı site içi SEO‘nun olumsuz olduğu ile alakalı ilk sinyallar diyebiliriz. Bu durum haber siteleri için biraz farklı işliyor bunu belirtelim. Google sitenizdeki bu yazıyı indexine alabilir. Bu sizin Google’ı kandırdığınız anlamına gelmez. Google sitenizde sürekli böyle bir tutum sergilendiğini görürse siteniz spam yapan siteler kervanına ekleyebilir.

Site Sahipleri Ne Yapmalı ?

SEO bir çok şeyin doğru olmasını gerektiriyor. Bu maddelerden önemli olanlardan sadece birisi özgün içerik. Konu bu olunca da yazı yazmayı birazcık olsun sevmek durumundasınız. Biz bile bazen web sitelerindeki hakkımızda yazılarını analiz ediyoruz. Bir firmanın kurumsal sayfasındaki yazıyı birden fazla sitede görme ihtimaliniz bile çok yüksek. Bu nedenle oturup kendi içeriklerinizi kendiniz yazın. Kendinize özgü cümleler kurun. Bu farklılığınızın bir işaretidir. Bunun için üniversitede edebiyet okumanıza gerek yok. Kafanızda da çok büyütmeyin. Müşteriniz sizi ziyaret ettiğinde onu karşıladığınız doğallıkla yazın. Bu tutumunuzdan dolayı hem ziyaretçilerinizden hem de arama motorlarından olumlu tepkiler alacağınızdan emin olun.

Sonuç olarak her birey nasıl tek ve özgünse, size ait olan bir web sitesine de aynı karakteristik özelliği taşımanız gerekiyor. Sizi temsil eden, tanıtan, ilk intibanız için etkili olan bir platforma bu değeri verin. Emin olun değecek.

Bu Yazıya Siz De Katılın