POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar
 • 6
  Eyl

Son dönemlerde kurumsal maillerin daha fazla rağbet görmesi bu maillerin kurulumlarıyla alakalı yeni soruları ve sorunları da birlikte getiriyor. Bu kurumsal mailler için en yaygın kullanılan 2 yöntem var. Birincisi bu yazımızda da detaylı olarak inceleyeceğimiz POP3 ve IMAP yöntemleri diğeri ise daha sonra detaylandıracağımız Gmail ve Yandex gibi kurumsal mail sağlayıcıları.

POP3 ve IMAP temel mantık olarak site uzantınıza sahip olan mail adresinizi görüntüleyebilmeniz için aracı protokollerdir. Fakat bu iki yapının da fonksiyonel olarak birbirinden farkları var. Öncelikle bu iki kavramın ne olduğunu inceleyelim.

POP3 Nedir ?

POP3 e-postalarınızı sunucudan indirmenize imkan sağlayan ve bu indirme işleminden sonra da sunucuda kopyalama işlevini devre dışı bırakma (sunucudan silinmesi demektir) özelliğine sahip olan e-posta protokolüdür. Webmail, outlook gibi email sağlayıcıları ile kullanılabilir. Post Office Protocol kelimesinin de kısaltılmış halidir.

IMAP Nedir ?

Günümüzdeki Cloud sistemi gibi herhangi bir indirme işlemi gerçekleşmeden direk sunucu üzerinden takip edilebilen bir protokoldür. Sunucu üzerinden çalıştığı için depolama noktasını atlamamak gerekir.

POP3 ve IMAP Arasında Ne Fark Var ?

 • POP3’te bir maili görüntüleyebilmeniz için indirmeniz gerekir fakat IMAP’de böyle bir zorunluluğunuz yoktur.
 • POP3’te her ileti içeriğiyle birlikte bilgisayarda kayıt altına alınır fakat IMAP sadece istediğinizde kaydeder.
 • POP3’te giden mailler sadece bilgisayarda saklanırken IMAP’te dilediğiniz yerden görüntüleyebilirsiniz.
 • POP3’te mailler bilgisayardan silinebilir fakat IMAP’de maili silmek için sunucuya bağlanmanız gerekir.

POP3’ün Avantaj ve Dezavantajları

 • Mailler bilgisayarda yedeklendiği için sunucu kaynakları veri kayıplarından mailleriniz etkilenmez.
 • Sunucuda yedekleme yapılmazsa bilgisayarda herhangi bir çökmede mailleriniz kaybolur. Bunun için düzenli yedek almanız gerekir.
 • Mobilde ve bir çok bilgisayarda aynı maili kurarak çalıştırabilirsiniz.

IMAP’in Avantaj ve Dezavantajları

 • Sistem mailleri sunucuda yedeklediği için mail kotasının sürekli dolması problem olacaktır. Bunun için silme işlemi yaparak mail kotasını boşaltmalı veya kotayı artırmalısınız. Bu da size ek maliyet çıkarabilir.
 • Sadece sunucuda yedekleme yaptığı için sunucu kaynaklı bir problemde veri kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Harici yedekleme yapmak için sunucu sağlayıcınıza danışmanız gerekir.
 • Birçok farklı ortamda çalıştırabilirsiniz.

Mail protokollerinde en sık rastlanan problem kota problemidir. Bu nedenle kullanım amacınıza göre yukarıdaki protokollerden birini tercih etmeniz her zaman avantajdır.

Bu Yazıya Siz De Katılın