Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım Nedir?
  • 27
    Oca

Kelime anlamı olarak responsive, uyumlu, duyarlı manasına geliyor. Teknik olarak baktığınızda ise responsive web tasarım, web sitenizin mobil veya tablet gibi farklı cihazlarda bu cihazın ekran boyutlarına uygun şekilde açılması anlamına geliyor. 2010 yılının ortalarında hayatımıza giren bu kavram oldukça hızlı bir şekilde gelişti ve başladığı noktanın ilerisinde seyretmeye devam ediyor.

Gelinen noktada yazılımsal açıdan responsive web tasarım, masaüstü, tablet ve mobil olarak şekillendirilir. Bunun temelde iki tane nedeni var. Birincisi kullanıcıların çektiği zorluk. Yani mobil tasarıma uygun olmayan bir web sitesine girdiğinde kullanıcı yazıları okumakta zorlandığı gibi istediği menüsel fonksiyonları da çok verimli kullanamaz. Bu yüzden responsive web tasarım tercih edilir. Çünkü mobil kullanım genel ortalamada %30’luk bir kullanım alanına sahip.

İkinci neden ise : Google. Geçtiğimiz yıl yaptığı güncellemeyle birlikte artık mobil sitelere daha farklı bir gözle baktığı biliyoruz Google’ın. Bu nedenle gelişen teknolojileri takip edip sürekli güncel tutulan bir web sitesine sahip olmak için web sitenizin uyumlu olması gerekiyor. Arama motorları bu tarz sitelere artık çok fazla değer veriyor.

Sonuç olarak şunu unutmamak gerekiyor; responsive web tasarım kullanıcılar için dizayn edilmeli ve web sitenizi uyumlu hale getirirken kullanıcı deneyimlerine değer vermelisiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın