SEM Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

SEM Nedir ? Avantajları Nelerdir ?
  • 1
    Tem

SEM kelime anlamı olarak Search Engine Marketing demektir. Dilimizde bilinen şekli ise arama motoru pazarlamasıdır. En basit yoldan SEM kavramına şu tanımı verebiliriz : Hizmet verenlerin internet üzerinde arama motorlarında daha ulaşılabilir hale gelebilmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu kavramlar içinde SEM ile özdeşleşen en önemlisi şüphesiz web sitelerine popülerite de sağlayan Adwords’tür.

SEM ile SEO’yu Karıştırmayın

SEM belirli bir bütçe için verilen reklamları kapsarken seo belirli anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde etmek için yapılan çalışmadır. En temel farkı SEM’de anlık geri bildirim alabilirken SEO’da bu süreç daha uzun sürebilmektedir. Bu konuyla alaklı karşılaştırma yazımızı detaylı olarak okuyabilirsiniz. Bknz : SEO İle Adwords Arasındaki Farklar

SEM’in Avantajları Nedir ?

Bu çalışmaların firmalara kattığı en büyük avantaj marka bilinirliği ve marka değerini artırmasıdır. Bölgesel de olsa ülkesel de olsa marka aşinalığı oluşturulması açısından bu çalışmanın önemli bir yeri vardır. Bunun haricinde minimum bütçelerle maksimum kitleye ulaşma fırsatı sunar size. Müşteri kitlesini genişletmek için reklam çalışmalarının büyümesi gerekebilir. Düzenli bir çalışma ile kendi içerisindeki kar sistemi ile reklam çalışmaları büyütülebilir.

İnternet reklamlarının artık birçok reklam şeklinin önüne geçtiği hatta ve hatta televizyon reklamlarıyla bir yarış içerisinde olduğu artık aşikar. Bu noktada önemli olan doğru reklam stratejisini belirlemek. Her proje için SEM uygundur demek yanlış olmazsa da bütçe kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle reklam şekillendirilirken firmanın hedefi, ayırılan bütçei hedeflenen kitle ve zaman gibi kavramlar harmanlanarak bir sonuç elde edilmeli.

Bu sektörde çalışan firmalardan hizmet alırken referansları ile birebir iletişime geçerek verimliliği ölçmek mantıklı bir yol olabilir. Bu nedenle profesyonel firmalardan SEM hizmeti almak sizin bütçe kayıplarınızın da önüne geçecektir.

Bu Yazıya Siz De Katılın