SEO için Backlink Alma Yolları

SEO için Backlink Alma Yolları
  • 29
    Eyl

Google SEO çalışmaları yapılırken site dışı çalışmalar içinde önemli kritelerden birisi de Backlink‘tir. Fakat bu konuda düşülen temel hata ne kadar backlink alırsam o kadar iyidir düşüncesidir. Çok fazla backlink almaya çalışmanın 2 basamaklı zararı vardır. Birincisi siteniz olur olmadık yerlerde olacağı için prestij kaybı yaşarsınız ikincisi de Google sizi yasaklayabilir.

Backlink çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta link alacağınız yerin sizin sektörünüzle alakalı, prestije sahip bir web sitesi olmasıdır. Zor bir çalışma olduğunun farkındayız fakat ortada bir hedef varsa buna kurallarına göre ulaşmayı ve bu yolda da sabretmeyi bilmemiz gerekir.

Peki backlink hangi yollarla alınır kısaca bundan da bahsedelim.

Dizinler :
Sitenizi ekleyebileceğiniz sektörel dizinler veya popüleritesi yüksek global dizinler araştırmanız gerekir. Dizin konusu titizlikle seçilmesi gereken bir konudur bizim gözümüzde. Çünkü eklediğiniz dizindeki web sitelerinin genel durumu da sizi etkileyebilir. Şöyle ki +18 veya warez sitelerin yoğun olduğu bir dizinde sizin olmanız kurumsallığınıza gölge düşürür. Dizinleri ise aşağıdaki satırları Google’da aratarak bulabilirsiniz.

inurl:site-ekle.php intitle:site ekle (Linki site-ekle.php olan ve başlığında site ekle yazan dizinleri size bulur.)
inurl:submit.php intitle:dizin  (Linki submit.php olan ve başlığında dizin yazan dizinleri size bulur.)

Forumlar :
Sektörünüzle alakalı popüler forumlardan tanıtım yazıları alabilirsiniz. Eskisi kadar popüler olmasa da kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Google da arama şekli ise şöyle :
intitle:”eğitim setleri” intext:”powered by vbulletin” (Başlığında eğitim setleri geçen ve vbulletin sistemini kullanan forumları size bulur.)Burada forum sisteminde vbulletin belirtilmiş fakat bunu smf (Simple Machines) gibi farklı sistemlerle değiştirebilirsiniz.

Blog Yorumları :
Bu da eskisi kadar popüler olmayan ama doğru kullanıldıkça faydası olan yöntemler arasında yer alıyor. Sektörünüzle alakalı bir blog yazısına yorum yaparak backlink elde edebilirsiniz. Bunun için Google’da yapmanız gereken arama ise şöyle;
intitle:”eğitim” intext:”son yazılar” intext:”yorum” (Yazılar içinde eğitim kelimesi içeren ve yorum yapılabilecekleri size bulur.)

Site Tanıtımları :
Rakip analizinde de kullanılan yöntemler arasında yer alır bu backlink yöntemi. İlgili sitelerde websitenizin tanıtım yazısını yayınlayabilirsiniz. Bunun için rakipleriniz hangi sitelerde tanıtım yazısı almış bunu bulmanız ve oraya tanıtım yazısı vererek backlink almanız gerekebilir. Bunun için ise Google’da şöyle arama yapabilirsiniz.“www.probilsis.com” -site:www.probilsis.com (www.probilsis.com yazan yerleri rakip sitenizle değiştirmeyi unutmayın 🙂 )

edu ve gov uzantılı sitelerde yorum :
edu ve gov uzantılarının prestije sahip olduğu ve bu sitelerden backlink almanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu sitelerde yapılacak olan yorumların veya tanıtım yazılarının önemi büyük. Tanıtım yazısı alma ihtimaliniz çok zor bu nedenle yorum backlink alabilmeye bakmalısınız. Bunun için ise Google’da şöyle arama yapabilirsiniz.
“leave a comment” site:.edu (.edu uzantılı bir sitede yorum yapılabilecek yazılar. Leave a comment yerine yorum yaz gibi aramalarda yaptırabilirsiniz.)

Firma Rehberleri :
Bölgesel veya global firma rehberlerine de sitenizi ekleyerek backlink elde edebilirsiniz. Bunun için Google’da inurl:firma-ekle şeklinde arama yapmanız gerekir. Linkinde firma-ekle yazan siteleri size bulur. Farklı şekilde de arama yaptırabilirsiniz.

Evet backlink için kullanılabilecek temel yöntemler bunlar. Tabi bu arada sosyal medyayı kullandığınızı farzediyoruz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki backlink alırken sitenizin özgün ve sürekli güncelleniyor olması önemli. 10 tane çöp backlink 1 tane kaliteli backlinkin verdiği etkiyi vermez. Bu yüzden backlink alırken mutlaka ve mutlaka sayıdan ziyade kaliteye önem verin. Çünkü can alıcı nokta bu.


Bir önceki yazımız olan Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde anahtar kelime yoğunluğu, içerik anahtar kelime yoğunluğu ve keyword yoğunluğu hakkında bilgiler verilmektedir.