SEO için Backlink Alma Yolları

SEO için Backlink Alma Yolları
  • 29
    Eyl

Google SEO çalışmaları yapılırken site dışı çalışmalar içinde eski önemini yitirse de varolan kritelerden birisi de Backlink‘tir. Fakat bu konuda düşülen temel hata ne kadar backlink alırsam o kadar iyidir düşüncesidir. Çok fazla backlink almaya çalışmanın 2 basamaklı zararı vardır. Birincisi siteniz olur olmadık yerlerde olacağı için prestij kaybı yaşarsınız ikincisi de Google sizi yasaklayabilir.

Backlink çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta link alacağınız yerin sizin sektörünüzle alakalı, prestije sahip bir web sitesi olmasıdır. Zor bir çalışma olduğunun farkındayız fakat ortada bir hedef varsa buna kurallarına göre ulaşmayı ve bu yolda da sabretmeyi bilmemiz gerekir.

Peki backlink hangi yollarla alınır kısaca bundan da bahsedelim.

Sosyal Medya :
Web sitenizin içeriğiyle alakalı sosyal medyayı kullanarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Önemli olan nokta kullanıcıları bu sürece dahil etmek. Peki nasıl yaparım diyorsanız kısa bir örnek; bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Örneğin twitterda bir yarışma düzenlediniz ve bir cümlenizi RT yapan 50 kişiye kupa hediye ediyorsunuz. Cümlede doğru anahtar kelimeleri de artık siz seçin.

Referanslar :
Bu kısım müşterilerinizle alakalı. Mesela dış cephe işi yapıyorsunuz ve ürün tedarik ettiğiniz yerin web sitesinde çözüm ortaklarımız başlığı altında firmalar yer alıyor. Bu firmalar arasında yer alarak doğal bir backlink elde edebilirsiniz.

Araştırmalar :
Alanınızla alakalı yaptığınız araştırmalar ve yazdığınız makaleleri insanlarla paylaşın. Bu paylaştığınız makaleler için göze batmayacak ve gerçekten okuyucunun faydasına olacak şekilde abartmadan linkleme yapabilirsiniz. Mesela makalenizin içinde kaynak olarak gösterebilirsiniz.

Wikipedia :
Bu kısım biraz zor ama imkansız değil. Burada amaç backlink almaktan ziyade gerçekten bilgi odaklı birşeyler yapmaya çalışmak. Bilgiyi gerçekten değerli bir kaynağı göstererek paylaşmak fayda sağlayacaktır.

Bunlar sadece işin mantığını anlayabilmeniz adına bizim verdiğimiz örnekler. Artık her noktanın başında kullanıcı deneyimi geliyor. İnsanları aldatmamak adına bu noktalara önem vermezseniz açıkcası arama motorları da sizi önemsemiyor. Yukarıdaki örneklere benzer ve gerçekten kullanıcının işine yarayacak şekillerde bu konuya çözüm üretebilirsiniz.

Bundan önce varolan fakat artık popülerliğini yitiren ve uygulanmamasını önerdiğimiz backlink yöntemleri ise şöyle :

Dizinler
Forumlar
Blog Yorumları
Site Tanıtımları
edu ve gov uzantılı sitelerde yorum
Firma Rehberleri

Bu Yazıya Siz De Katılın